-

• 1907 r. w szczerym polu na działce wykupionej od właściciela tutejszego dworu powstała pierwsza, niewielka szkoła.
        • W budynku była jedna sala lekcyjna oraz trzypokojowe mieszkanie kierownika.
        • 1913 r.-W szkole uczyło się 38 dzieci katolickich ze wsi oraz 8 z dworu. kierownikiem szkoły i jedynym nauczycielem był Roman Matysiak. Po powstaniach Śląskich placówką tą jakiś czas kierował Adolf Hoła, później Jan Żaczkowski i Ludwik Bies. W roku 1933 uczyło się tu 68 dzieci.
        • II wojna światowa-dzieci z Rudziczki uczyły się w szkole suszeckiej. Po okupacji szkołą kierowali: Ludwik Bies, Ludwik Morkisz, Marian Cieśla, Augustyn Błażyca.
        • 1962 r.-do użytku oddano szkole nowy budynek. Nadano jej imię Bohaterów Oświęcimskich.
        • Kamień węgielny pod nowy budynek położono 1 września 1960 r. Budowę rozpoczęto w październiku. Do końca roku położono fundamenty i wybudowano część parteru. Aby przyspieszyć oddanie do użytku nowej szkoły mieszkańcy Rudziczki w czynie społecznym rozwieźli ziemię , posadzili drzewka i żywopłoty, wykonali trawniki i boiska. Uroczyste otwarcie nowej szkoły odbyło się 22 lipca 1962 r.
        • 1973 r.-Nastąpiło tzw. obniżenie stopnia organizacyjnego szkoły. Od tego roku w Rudziczce pozostały klasy I-IV oraz 2 oddziały specjalne. Natomiast klasy starsze V-VIII uczęszczały do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Suszcu.
        • 1984 r.-szkoła nadal posiadała klasy V-VIII,, które stopniowo w poprzednich latach powracały do macierzystej szkoły.
        •    1984 r.-zmienia się dyrektor szkoły. Augustyn Błażyca odchodzi na emeryturę. Zastępuje go Aniela Walczak , która piastuje to stanowisko do 1994r.
        •    1987 r.-szkoła otrzymała swój sztandar.
        •    1994 r.-nowym dyrektorem szkoły została Joanna Czech.
        •    1995 r.-rozpoczęta została rozbudowa budynku szkolnego.
        •    1998 r.-oddano do użytku nową część szkoły wraz z salą gimnastyczną.Wygląd szkoły zmienił się z tradycyjnego w nowoczesny. Zostala dobudowana duża sala gimnastyczna wraz z zapleczem sportowym. Szkoła zyskała również 3 sale lekcyjne oraz pracownię komputerową. Teren szkoły powiększono i wykonano duże biosko sportowe oraz górkę do zjazdów saneczkowych. Teren szkoly został ogrodzony nowoczesnym płotem.
        •    2002 r.-powstał Zespół Szkolno Przedszkolny, w skład którego weszło przedszkole i szkoła. Nowym dyrektorem została Magdalena Merkel.
        •    2009 r.-rozpoczął się generalny remont szkoły m.in wymiana stolarki okiennej, docieplenie, zmiana elewacji budynku.
        •   2010 r. ( wrzesień) przeniesiono do budynku szkoły oddziały przedszkolne. 5.11.2010 r. odbyło się uroczyste zakończenie inwestycji. Szkoła zyskała plac zabaw, dostępny również dla mieszkańców Rudziczki w ramach realizacji projektu "Radosna szkoła". Założono również monitoring obiektu.
        • Został utworzony nowy plac zabaw dla przedszkola.