• Prawa i obowiązki ucznia - dla rodziców i dzieci.

Nasza szkoła w  roku szkolnym  2019/2020 wzięła udział w programie "Szkoła z Prawami Dziecka". Na zajęciach z wychowawcą i pedagogiem szkolnym omawiane były podstawowe prawa i obowiązki dziecka. W szkole organizowane są apele - i tak 20 listopada 2019 roku obchodziliśmy Dzień z Prawami Dziecka. Oto najważniejsze prawa, które omawiamy z dziećmi:
          1. Prawo do życia i rozwoju - oznacza, że państwo chroni życie każdego dziecka i stoi na straży jego bezpieczeństwa.
          2. Prawo do wychowania w rodzinie - oznacza, że rodzice powinni zawsze kierować się dobrem dziecka, a państwo ma obowiązek ich w tym wspierać. Jeśli rodzice nie robią dziecku krzywdy ani go nie zaniedbują, nikt nie może go z nimi rozdzielić. Dziecko ma prawo do kontaktu z obojgiem rodziców.
          3. Prawo do życia bez przemocy - nikt nie może dziecka bić i poniżać, ani znęcać się nad nim w żaden inny sposób.
          4. Prawo do nauki - wszystkie dzieci mają prawo chodzić do szkoły i zdobywać wiedzę. Nauka w szkole powinna sprzyjać rozwojowi osobowości, talentów, uczyć tolerancji, ekologicznych zachowań, szacunku do rodziców, dorosłych, rówieśników i kraju.
          5. Prawo do wypowiedzi - dziecko ma prawo do wyrażania swojego zdania w ważnych sprawach, które jego dotyczą.
          6. Prawo do odpoczynku i wolnego czasu - oznacza, że dziecko w szkole ma przerwy, ferie, wakacje, a zajęcia szkolne nie mogą trwać cały dzień. Ponadto nikt nie może dzieci zmuszać do pracy ponad siły ani wykorzystywać zarobkowo w inny sposób.
          7. Prawo do swobody myśli sumienia i religii - dotyczy swobody wyznawania religii i związanych z nią przekonań. Należy akceptować i tolerować ludzi wyznających inną religię bądź kulturę.
          8. Prawo do ochrony zdrowia - państwo ma obowiązek zorganizować system opieki zdrowotnej i dbać o to, żeby dzieci miały dostęp do lekarzy, kiedy tego potrzebują.

Z prawami idą w parze obowiązki. Ich wypełnianie pomorze każdemu uczniowi osiągnąć dobrą ocenę z zachowania.

Oto przykazania  wzorowego ucznia:

1. Postępować zgodnie z dobrem szkolnej społeczności, dbać o honor i tradycję szkoły.

2.  Wywiązywać się z obowiązków ucznia (być punktualnym, odrabiać zadania domowe, wypełniać polecenia nauczycieli,).

3. Dbać o piękno mowy ojczystej.

4. Przeciwstawiać się przejawom agresji, przemocy i wulgarności.

5. Okazywać szacunek innym osobom.

6. Godnie i kulturalnie zachowywać się w szkole i poza nią.

7. Dbać o zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych osób.