• RAMOWY ROZKŁAD DNIA

6.30-8.30 Stwarzanie warunków do zabaw odpowiadających zainteresowaniom dzieci. Zabawy swobodne przy niewielkim udziale nauczyciela-gry i zabawy dydaktyczne, zabawy konstrukcyjne, tematyczne, badawcze itp. , oglądanie książek, albumów, czasopism dziecięcych, swobodne działania twórcze (indywidualne i zespołowe). Działalność zorganizowana, np. praca z zespołem dzieci lub indywidualna o charakterze obserwacyjno-stymulująco-kompensacyjnym i wychowawczym (praca z dzieckiem zdolnym lub przejawiającym zaburzenia rozwojowe). Zabawy organizowane przez nauczyciela integrujące grupę, rozmowy kierowane. Ćwiczenia poranne.

8.30-9.00 Kształtowanie codziennych nawyków porządkowo-higienicznych - przygotowanie do śniadania.

9.00-9.45 Śniadanie. Wdrażanie zasad zdrowego żywienia, zwracanie uwagi
          na prawidłową postawę podczas spożywania posiłków, zabiegi higieniczne po śniadaniu, mycie zębów – rozwijanie umiejętności mycia zębów przez dzieci w przedszkolu.

9.45-10.00 Przygotowanie do zajęć.

10.00 -10.45 Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne będące realizacją treści wybranego programu wychowania przedszkolnego. Rozbudzanie u dzieci pasji poznawania otaczającego świata, wielozmysłowe poznawanie świata, rozwijanie u dzieci czynności intelektualnych potrzebnych w codziennych sytuacjach i dalszej edukacji.

10.45-11.45 Organizowanie sytuacji sprzyjających dziecięcej aktywności w sali, ogrodzie, na boisku itp. Gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, zajęcia organizowane na placu zabaw – obserwacje przyrodnicze, prace: gospodarcze, porządkowe, ogrodnicze itp. Spacery w okolicach przedszkola w celu obserwacji przyrody.
          Zabawy w kącikach tematycznych w salach.

11.45-12.00 Kształtowanie codziennych nawyków porządkowanych, samoobsługowych, przygotowanie do obiadu.

12.00-12.45 Obiad. Kształtowanie codziennych nawyków kulturalnego i higienicznego spożywania posiłków . Celebrowanie posiłków. Mycie zębów po posiłku.

12.45-13.15 Odpoczynek poobiedni. Słuchanie muzyki relaksacyjnej, bajek terapeutycznych, wybranych pozycji z literatury dziecięcej.

13.15-14.15 Zabawy i gry dydaktyczne, zabawy konstrukcyjne, tematyczne, badawcze, zabawy ze śpiewem, działalność plastyczna, zabawy ruchowe, zabawy dowolne w sali lub w ogrodzie. Praca indywidualna.

14.15-14.30 Podwieczorek. Czynności samoobsługowe, porządkowe.

14.30 – 16.00 Zabawy dowolne, oglądanie bajek, zabawy ruchowe, zabawy na świeżym powietrzu.

8.00-13.00 Realizacja programu wychowania przedszkolnego w zakresie treści podstawy programowej: 5 godzin.