• W ubiegłych latach

        •  ROK SZKOLNY 2018/2019

          Dnia 20.05.2019r w naszej  szkole w ramach ŚwiĘta bibliotek szkolnych i publicznych  odbyły się warsztaty dotyczace książki pod hasłem: "Jeden dwa trzy świerszczyk robisz Ty". Warsztaty przeprowadziła p. Gabriela  - bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu, aby dzieci z klasy I -III i  innych klas zachęcić do czytania książek nie tylko z boblioteki szkolnej ale także z innych placówek , dzieci mogły same wymyślić komiks czyli własną książkę wraz z okładką. Zajęcia były bardzo ciekawe. Mam nadzieję ,że dzieci pilnie będą wypozyczać ksiażki i czytać , a napewno zdobytą wiedzę w życiu będą mogły zastosować.

           Przysposobienie czytelnicze: " Bajki naszych rodziców i dziadków"

          W dniach od 1.04. 2019 do 15.05.2019 w naszej szkole trwać bedą spotkania czytelnicze z naszymi rodzicami i dziadkami. co czytali nasi rodzice , a co nasi dziadkowie. Jesteśmy bardzo ciekawi. Narazie wiemy ,że czytali więcej. Pani Basia  pochwaliła się tym ,że jej ulubioną bajką był "Pinoki" zaś pani Marysia zasypała nas anegdotkami z bajek ze swojej ulubionej książki, którą dostała w dzieciństwie od swoich rodziców. 

          W naszej bibliotece wypożyczamy co najmniej dwie książki na miesiąc. Książkę czytamy dwa tygodnie, po czym przynosimy do biblioteki i wypożyczamy inną.  Kiedy książkę zgubimy lub chcemy przetrzymać zgłaszamy bibliotekarzowi. Na koniec roku szkolnego uczniowie, którzy wypożyczyli  i przeczytali najwięcej książek otrzymują nagrodę. Serdecznie zapraszamy do uczty czytelniczej w naszej bibliotece. Co dwa miesiące uczniom w klasach przedstawiany jest stan czytelnictwa.

          Dnia 19.10.2018r w poczet czytelników naszej biblioteki szkolnej zostało przyjętych 29 piewrwszoklasistów. Zapoznali się oni z zasdami wypożyczania książek w naszej bibliotece oraz zachowania się w czytelni.  Każdy uczeń dowiedział się, także że książkę wypożyczamy i przynosimy ją spowrotem do biblioteki. Na pamiątkę wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali małą niespodziankę.  Serdecznie dziękujemy sponsorom oraz tym , którzy przyczynili się by spotkanie się odbyło.    

          ROK SZKOLNY 2017/2018

          08.05.2018

          Jak co roku początek maja w naszej szkole będzie upływał pod znakiem książki, bowiem rozpoczyna się XV Tydzień Bibliotek.
          Jest to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu promocję szeroko zakrojonych działań skupionych wokół czytelnictwa.

          Tegoroczny Tydzień Bibliotek będzie przebiegał pod hasłem „DoWolność Czytania”, a potrwa od 8 do 15 maja.

          W dosłownym znaczeniu słowa "dowolność" oraz w sensie ukrytym, rozumiemy je jako będące zależne, wyłączne od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki.
          Wszystkich uczniów zachecamy do odwiedzenia biblioteki w tym tygodniu i do sięgania po książkę - wszak czytanie jest ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu.

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          "Książka uczy wychowuje, rozwesela smutne dni,

          szanuj książki, a zobaczysz, że w życiu pomogą ci". 

          Dnia 12.10.2017r w naszej szkole odbyła się Uroczystość Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych. Uczniowie w obecności rodziców stali się czytelnikami biblioteki szkolnej i poraz pierwszy wypożyczyli sobie ksiażkę. Uczniowie poznali regulamin oraz dowiedzieli się, że książki należy szanować, by mogły służyć innym uczniom w szkole. Uczniowie klas starszych przygotowali nam krótkie przedstawienia bajek; Czerwony Kapturek, Koziołek Matołek i Kopciuszek uczniowie dowiedzieli sie kim byli bohaterowie, ale resztę trzeba doczytać. Psowania na czytelnika dokonała p. Dyrektor. za co bardzo jej dziękujemy. Serdecznie dziękujemy też Radzie Rodziców za ufundowanie pamiątkowych książek. Do zobaczenia w bibliotece....

          SPOTKANIE W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

          W ramach corocznych spotkań w bibliotece i tego roku spotkaliśmy się w bibliotece publicznej w Rudziczce, by nie tylko czytać ksiażki i wypożyczać, ale także miło spędzić czas przy ognisku i zdrowej kiełbasie. W tym roku pani Danka przygotowała rownież lekcje biblioteczna dla klas starszych. Tematem lekcji dla klasy V, VI i VII było wyszukiwanie informacji w słownikach , encyklopediach i innych tezaurusach informacji na dany temat. Uczniowie doświadczyli, że szukanie wiadomosci zawsze się opłaca, bo każda zdobyta wiedza pobudza choryzonty myślowe człowieka nie zależnie od wieku. A dyskusja na temat przy ognisku jest nielada osiągnieciem. Klasy młodsze zapoaznały się z biblioteką i jej zbiorami. Calość zorganizowala p. Małgosia. 

          ROK SZKOLNY 2016/2017

          ŚNIADANIE DAJE MOC W BIBLIOTECE

          Już od wielu lat w naszej szkole  realizuje sie projekt:  "ŚNIADANIE DAJE MOC". W zwiazku z tym również w naszej bibliotece  szkolnej odbyło się głośnie czytanie na temat zdrowego odżywiania się. Wielu pisarzy polskich pisało na temat dobrego odżywiania różnego rodzaju wiersze piosenki , które zawarte są na kartach dobrej książki. Dzieci czytały same wierszyki do mikrofonu bardzo się cieszyły, kedy mogły dokończyc same rymowanki.

          SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ I TRADYCJĄ

          Dnia 3.03.2017r w naszej szkole odbyło się spotkanie pań z KGW ze Zbytkowa. Panie prezentowały swój strój ludowy oraz przekazywały swoją tradycję. Wiele też wiadomości można znależć o ich działalności w książkach przez nie wydanych. Dzieki współpracy pan poznaliśmy piękną tradycę stroju ludowego  jaki można spotkać w okolicy Zbytkowa. Strój różni się nieco od naszego stroju ludowego, posiada on piękny pas wykladany koralikami.  Mieliśmy okazję porównać na tych zajęciach obydwa stroje. Pani Małgosia ubrała nasz strój ludowy na tę okazję. Panie opowiedziały nam również o swojej tradycji przżywania różnych świat związanych z ubiorem stroju np Dożynki, świeto wsi, odpust itp. Z tym też wiążą się różne potrawy zwiazane z tym rejonem Śląska i tak my mamy kluski i modro kapusta, a oni kluski z makiem jako główna potrawa. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się by to spotkanie się odbyło. Było bardzo ciekawie.

           SPOTKANIE AUTORSKIE - MAREK SZOŁTYSEK

          Dnia 11.05.2017r.  w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w naszej szkole dla wszystkich uczniów odbyło się spotkanie z panem Markiem Szołtyskiem autorem książek dla dzieci i publikacji po śląsku.  Marek Szołtysek - śląski pisarz, dziennikarz, historyk, autor książek związanych z kulturą i kuchnią śląską, redaktor Gazety Rybnickiej. Odwiedził naszą szkołę na zaproszenie p. Małgosi. Bardzo ciekawie i interesująco opowiedział o książkach które pisze. Można też było kupić sobie książkę. Natomiast już od dziś zapraszamy wypożyczyć sobie książkę w naszej bibliotece. Było bardzo interesująco!.  

           

          Dnia 24 listopada 2016r w poczet czytelników naszej biblioteki szkolnej zostali przyjęci pierwszoklasiści. Od dziś mogą już sami wypożyczać i odwiedzać bibliotekę szkolną. Pierwszoklasiści czytają książki razem z rodzicami, oglądają  ilustracje, uczą się wrażliwości, systematyczności w życiu. W obecności rodziców , wychowawcy oraz p. dyrektor szkoły uczniowie złożyli przysięgę, że będą kochać i szanować ksiażkę bo ona jest naszym najlepszynm przyjacielem.Na pamiątkę naszego spotkania w bibliotece uczniowie dostali książeczki ufundowane przez Radę Rodziców.

          ODWIEDZIŁ NAS MIŚ BRUNATNY

          Dnia 25 listopada 2016r w w ramach Światowego Dnia  Misia Pluszowego i w naszej szkole było ciekawie. Zajęcia odbyły się w ramach zajęć z przysposobienia czytelniczego. Ten dzień poprzedziła akcja zbierania zabawek nie tylko pluszowych na rzecz dzieci z domu dziecka ze Lwowa. Akcję przeprowadziło w naszej szkole Koło Misyjne, Samorząd Uczniowski oraz p. Teresa Smusz. Zabawek mamy mnóstwo nigdzie nie mogą się zmieścić.Mali przedszkolacy spotkali się z panią z księgarni Magdaleną Gryglik, która przrczytała im ksiażkę o misiach. Pani Małgosia opowiedziała, krótką historię powstania pluszowego misia. No i odwiedził nas mis brunatny zamiast Koziołka Matołka, ale niespodzianka!!!!!!

          SPOTKANIE W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

          W ramach corocznych spotkań w bibliotece i tego roku spotkaliśmy się w bibliotece publicznej w Rudziczce, by nie tylko czytać ksiażki i wypożyczać, ale także miło spędzić czas przy ognisku i zdrowej kiełbasie.Pani Danka opowiedziała nam jakksiazke wypożyczyć i czego możemy się z niej nauczyć. Tak naprawdę książka jest lekarstwem na wszystko. Uczniowie klas pierwszych mogą już wypożyczać książki narazie razem z rodzicami.   Całość zorganizowała p. Małgosia

           

          ROK SZKOLNY 2015/2016

          SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W RUDZICZCE

          Pod koniec każdego roku szkolnego tj. w czerwcu wypożyczamy książki z biblioteki Publicznej  w Rudziczce. P. bibliotekarka zaprasza klsay od I - III i prowadzi ciekawe zajęcia promując książki nie tylko z biblioteki szkolnej, ale także z innych bibliotek. Zajęcia kończą sie ogniskiem i ciekawymi zabawami na świeżym powietrzu.

          ZBIÓRKA STARYCH KSIĄŻEK NA RZECZ DZIECI  Z UKRAINY, BIAŁORUSI, LITWY

          "Przeczytana Książka"

          Akcja odbyła się w naszej szkole w maju. Uczniowie mieli okazję przynieść przeczytaną już książkę, ale nie zniszczoną. Książki te zostały wysłane na Ukrainę i tam wspomóc szkoły polskie. Jest to program miedzyszkolny.

          'ŚNIADANIE DAJE MOC - W BIBLIOTECE

          "Jem owoce i warzywa, wiem jak dobrze się odżywiać"

          Podczs tej akcji w bibliotece szkolnej dzieci miały okazję poznać książki o tematyce zdrowego żywienia. Na korytarzu szkolnym czytaliśmy na głos rymowanki, krótkie wierszyki na głos okazalo sie że nie brakowalo uczniów, którzy chcieli czytać i zgadywać  dopowiadać zdania. Było fajnie. 

          AKCJA SZLACHETNA PACZKA

          W naszej szkole kolejny raz wzięliśmy udział w akcji:"Szlachetna paczka". Zbieraliśmy żywność , po którą  przyjechali organizatorzy z tej akcji. Żywność ma pomóc dzieciom z Ukrainy. Druga akcja ten sam cel, ale zbieraliśmy książki nieznicszczone, książki zostały przesłane do Polskich szkół na Ukrainie. 

          CZYTAMY NA GŁOS DZIECIOM 

          W ramach czytania dzieciom na głos. Dio naszej szkoly do klas pierwszych zostali zaproszeni rodzice uczniów byli to pani pracująca w bibliotece publicznej oraz pan  - pedagog z innej szkoły. Czytali oni bajki dzieci opowiadały, a na koniec robiły prace z plasteliny. Prace zostały wystawione na korytarzu szkolnym.

          ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          Dnia 25 listopada każdego roku obchodzimy święto. Odwiedza nas w szkole pluszowy miś.Pluszopwy mis w szcególny sposób odwiedził przedszkole. Panie z Biblioteki w GOKu w przebraniu za misia odwiedziły przedszkoaków , były także w szkole w bibliotece odbylo sie spotkanie. Panie prezentowaly rozne ksiażki dla dzieci o tematyce misia a jest wiele takich pozycji. Dzieci miały okazję zobaczyć książki, a potem otrzymały kolorowanki. Dizeci uczyły sie tez szacunku do książki. 

          "Cała Polska czyta dzieciom"

          W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi do przedszkola zaprosiliśmy panie z KGW w strojach ludowych, które dzieciom czytały ksiażkę pt: "Jak Wojtek został strażakiem". Opowiedziały też o zwyczajach noszenia stroju i, że nosić taki strój to zaszczyt.Dzieci uważnie słuchały i chętnie opowiadały.  Na koniec spotkania dzieci otrzymały małą niespodziankę, którą miały pokazać rodzicom w domu.

          Już czytamy !!!!!!!!!!!!!

          Rozpoczęliśmy już wypożyczanie ksiażek. Mamy wiele nowych pozycji, bardzo ciekawych. Zapraszamy również do naszej czytelni możesz ciekawie spędzić czas na przerwach śródlekcyjnych.

          Pasowanie na czytelnika

          Dnia 29.10.2015r odbyło się w naszej szkole ślubowanie pierwszoklasistów. W poczet uczniów biblioteki szkolnej zostało przyjetych 33 uczniów klasy Ia - wych. p. Katarzyna Pwlukiewicz i I b. - wych. p. Anna Matyjaszczyk. Uczniowie w obecności rodziców i nauczycieli złożyli przysięgę, że bedą uczciwie wypożyczać książki i czytać, będą dzielić się wiedzą z innymi. Zdobyli też wiedzę jak z biblioteki szkolnej korzystać. Spotkaniu towarzyszylo hasło: "Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości nauczyć się sami". Na koniec spotkania dzieci otrzymały książki w prezencie ufundowane przez Radę Rodziców za co serdecznie dziękujemy. Całość przygotowała p. M. Kania - nauczyciel bibliotekarz.

           

           

           ROK SZKOLNY 2014/2015

          PROMOCJA KSIĄŻKI

          Dnia 23.02. 2015r w naszej bibliotece szkolnej odbyła się promocja książki dla uczniów klas I i II. Na spotkanie została zaproszona kurka Adela, a książka nosi tytuł:"Kurka Adela i jej przyjaciele".  Kurkę zagrała p. G. Folek bibliotekarka z Gminnej biblioteki w Suszcu. Nasza kurka opowiedziała nam o czym autor książki pisze, a pisze o zwierzętach. Adela nauczyła nas ładnej piosenki i ciekawj zabawy jak kurka szukała swoje dzieci. Na koniec dzieci dostały kolorowanki oraz  książki do pooglądania.

          JUŻ WYPOŻYCZAMY .....  

          Pierwszego września przyszliśmy do szkoły. Od razu mogliśmy wypożyczać książki. W tym roku hasłem przewodnim naszej biblioteki jest: "Poczytaj mi przyjacielu". W czytelni można zawsze czytać książki i czasopisma, zagrać sobie w gry planszowe, cicho porozmawiać i miło spędzać czas na przerwach czy po lekcjach. Można odrobić zadanie. Zatem zapraszamy i na ciebie czekamy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

           

          SPOTKANIE CZTEROLATKÓW W BIBLIOTECE

           Dnia 18 lutego 2015r bibliotekę szkolną odwiedzili przedszkolacy. Dowiedzieli się,że w bibliotece nie tylko wypożyczamy i czytamy książki, ale można się bawić, rysować grać w gry planszowe, ale przedewszystkim miło i przyjemnie spędzać czas z ksiażką. Pani Małgosia przebrała się za Królową Śniegu i każdemu przygotowała słodką niespodziankę. Przed tem jednak  odpowiadaliśmy na różne pytania dotyczace książki i nauczyliśmy się wierszyka pt:" Biblioteka, tam na ciebie kasiążka czeka". Było miło i przyjemnie, ale trzeba było wrócić do przedszkola. 

          PRELEKCJA DLA UCZNIÓW KL. VI

          W tym roku 2015 w styczniu przypada 70 Rocznica wyzwolenia obozu w Oświęcimiu. Kiedy wojsko radzieckie wyzwoliło obóz z rąk niemieckich zorganizowano marsz zwany: "Mareszem Śmierci", który przeszedł trasą od Oświęcimia do Wodzisławia. Trasa wiodła przez miejscowość Rudziczka jest to obecnie ul. Pszczyńska. W ramach zajęć z przysposobienia czytelniczego i historii dla uczniów klasy VI zostały przeprowadzone specjalne zajęcia na ten temat. Prelekcję przeprowadziła p. A. Krent wraz z p. M. Kania. 

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          30 października 2015r w szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika naszej bibliotki szkolnej. W tym roku szkolnym 2014/2015 przyjętych zostalo 49 uczniów, ponieważ mamy obecnie dwie klasy siedmio i sześciolatków. Spotkanie dobyło się na dużej sali gimnastycznej. Zostali zaproszeni rodzice, p. dyrektor. Jak co roku mamy krótkie przedstawienie przygotowane przez kolektyw Koła Bibliotecznego. W tym roku uczniowie zostali wprowadzeni w  zaczarowany świat bajek. Celem tego  spotkania było zapoznanie uczniów z biblioteką szkolną, wdrożenie w właściwe zachowania w bibliotece, nabycie prawidłowych nawyków czytelniczych, przygotowanie do samodzielnego wyporzyczania książek. Na koniec naszychn zajęć otwartych podziękowaliśmy naszym rodzicom , a szczególnie p. M. Gryglik, która ufundowała książki jako nagrody wszystkim uczniom. Od tego momentu każdy uczeń może sam wypożyczać książki z naszej biblioteki i czytać razem z rodzicami. Dziękujemy wszystkim pracownikom, którzy przyczynili się do tego, by to spotkanie było właściwie przeprowadzone.

           

          KONKURS CZYTELNICZY

          Konkurs czytelniczy w naszej szkole trwa cały rok.  Jest to konkurs klasowy i indywidualny. Co miesiąc ogłaszamy, który zespół klasowy najlepiej wypożycza,  a tym samym czyta książki oraz uczniów indywidualnych, którzy wypożyczją najwięcej książek. Ogłoszenie wszystkich  wyników na koniec roku. 

           

          ROK SZKOLNY 2013/2014

          XI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK 

          Dnia 9.05.2014r w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który przebiegał pod hasłem: "Biblioteka łączy pokolenia" w naszej szkole wystapił teatrzyk z Krakowa: "MASKA". Aktorzy przedstawili sztukę pt:"Tajemnica zaginionych liter". Celem było przybliżenie dzieciom sposobu funkcjonowania biblioteki szkolnej oraz pokazać,że ksiażki też mają "duszę", a także uwrażliwić dzieci na potrzebę czytania i zdobywania wiedzy. 

          SPOTKANIE Z LISKIEM EXLIBRISKIEM

          Dnia 5 grudnia 2013r w ramach ciekawych spotkań z książka oraz promocji ksiażki w klasach od I - III oraz w przedszkolu odwiedził nas "Lisek Exlibrisek", który opowiedział nam ciekawą historię liska. Pokazał ksiażki, w których można było te bajki sobie przeczytać samemu bądz razem z rodzicami. W liska wcieliła się p. Gabrysia - dyr. Biblioteki Publicznej w Suszcu , z którą nasza szkolna biblioteka współpracuje. Spotkanie odbyło się w ramach przysposobienia czytelniczego. 

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

          Dnia 18 października 2013r uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Od dziś mogą wypożyczać  książki  i czytać samym lub razem z rodzicami. Na spotkanie zostali zaproszeni rodzice oraz  p. dyrektor i wychowawczyni  klasy pierwszej. Były to zajęcia otwarte dla rodziców. Rodzice mogli też w czasie zajęć zwiedzić bibliotekę szkolną. Na zakończenie spotkania uczniowe dostali małą pamiątkę ufundowaną przez Radę Rodziców. 

          NARODOWE CZYTANIE

          Dnia 7 września 2013r w naszej szkole zostało zorganizowane wspólne czytanie dzieciom utworów A. Fredry w ramach Ogólnopolskiej Akcji pod hasłem Narodowe Czytanie. Honorowy patronat nad akcją sprawował Prezydent Polski B. Komorowski. Na spotkanie w naszej szkole zaproszeni zostali do głośnego czytania p. Wójt M. Pawlas , p. Dyrektor M. Merkel, nauczyciele oraz pracownicy obsługi naszej szkoły. Wszyscy czytali utwory - bajki A. Fredry, niektórzy nauczyciele znali bajki na pamięć jeszcze z lat dziecięcych. Do tej akcji włączyli się również nasi uczniowie sami przygotowali wiersze i je recytowali. Uczennice klasy VI przygotowały scenkę pt:" Paweł i Gaweł". 

          ==================================================================================================

          Spotkanie uczniów klasy I,II,III w Bibliotece Publicznej w Rudziczce

          W czerwcu pod koniec roku szkolnego 2013 uczniowie klas od I - III spotkali się na lekcji bibliotecznej w Bibliotece Publicznej. Zajęcia te połączone były z ogniskiem i ciekawymi zabawami na powietrzu. Zajęcia przeprowadziła p. bibliotekarka Danuta Balcarek. Każdy mógł sobie wyporzyczyć książkę. Pierwszoklasistom pani Danuta założyła karty czytelnicze. Po zajęciach poszliśmy się bawić na plac zabaw  i na ognisko. Tak pożytecznie można spędzać czas z książką i na zabawie.  

           

           

          Biblioteka szkolna w Rudziczce

          Dnia 12 kwietnia 2013r odbyło się w szkole "Święto Czekolady". Została przeprowadzona akcja przez Koło Misyjne pod hasłem: "Dzielę się z innymi" zbieraliśmy czekolady. Każdy kto przyniósł czekoladę mógł sobie zrobić zdjęcie do konkursu organizowanego przez Koło Biblioteczne  pod hasłem:"Twarz czekolady" Zebrane czekolady zostały ofiarowane dzieciom ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom w Żorach. Natomiast zdjęcie do konkursu zostało wywieszone na naszej szkolnej gazetcei każdy mógł głosować. Każdy też mógł napisać wiersz. I tak wiersz pt:"Czekoladki" napisała M. Kulik z klasy VI, a informacje o czekoladzie  przygotował Jakub Szymański z kl. III. Do dalszej części konkursu przeszli następujacy uczniowie:Anna Paździr kl. III otrzymała 10 glosów, Zuzanna Głąb otrzymała 6 głosów, Zofia Głąb otrzymala 6 głosów. Zdjęcia tych trzech osób zostały wysłane na konkurs do redakcji Kinder czekolady na konkurs "Twarz kinder czekolady". Czekamy na wyniki .................................   

            5 GRUDZIEŃ 2012R - SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

          Dnia 5 grudnia w bibliotece szkolnej  przygotowano niespodziankę dla wszystkich uczniów, o godz 11.00 wyjechaliśmy na spotkanie ze św. Mikołajem do średniwiecznego zamku pod nazwą : "Warownia" w Pszczynie. Tam czekało na nas mnóstwo atrakcji gier i zabaw. I tak poszukaliśmy renifera Rudolfa,obejrzeliśmy przedstawienie  o "Królowej Śniegu" robiliśmy łańcuch  na choinkę. Na koniec  spotkaliśmy się ze św. Mikołajem, ktory każdego z nas wziąl na kolana i rozmawiał z nami. Dostasliśmy też małą niespodziankę od Mikołaja. Było bardzo fajnie i milo jak wrócilismy do domu bylo oczym mówić i opowiadać. Chcielibyśmy więcej razy jechać.  

           

          ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

          Dnia 25 listopada przypada: "Święto Pluszowego Misia". W listopadzie 2012 w bibliotece szkolnej w ramach promocji kultury czytelniczej zorganizowano dzień, w którym przynieśliśmy  pluszowe misie. Każdy miś otrzymał swój numer i przez miesiąc czasu będzie go można zobaczyć na naszej szkolnej wystawie. Będzie też można zagłosować na najciekawszego misia. O tych zwierzątkach i skąd pluszowy miś się wziął w tym dniu mogliśmy dowiedzieć się wiele, bo p. Małgosia opowiedziała nam nie tylko o historii pluszaka, ale także i o prawdziwych misiach, które żyją w naszych parkach narodowych. Zaproszony gość p. Aniela Kudrzik czytała nam książki poświęcone misiom różne bajki opowiadania.  Każdy z nas na koniec dostał po cukierku oraz po kolorowance. Z tej kolorowanki wybieramy jedną pracę w domu kolorujemy , przynosimy do biblioteki i tam zostanie wybrana najciekawiej  pokolorowana praca, która zostanie zawieszona na korytarzu szkolnym. Już wiemy, że warto czytać książki o misiach i więcej zagłądać do biblioteki.

          Rostrzygniecie konkursu "PLUSZOWY MIŚ" najladniejszy miś.

          I miejsce  otrzymał miś, którego przyniosła Zofia Głąb uczennica z klasy I, II miejsce Sandra Łyżkiewicz uczennica z  kl. I, III miejsce uczennica z kl. II Emilia Witczak. Zostały przyznane wyróżnienia, które otrzymały uczennice: Zuzanna Głąb, Klaudia Szewczyk, Kinga łatka.

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA 

          Dnia 4 paździrnika 2012r w poczet czytelników naszej biblioteki szkolnej zostali przyjęci uczniowie klasy pierwszej. W tym roku szkolnym na tej uroczystości jak zawsze byli obecni nasi rodzice p. dyrektor, a gościem specjalnym była p. G. Folek dyr. Biblioteki Publicznej w Suszcu, która  przeczytała nam fragment ksiażki z dzieciństwa. Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się jak korzystać z naszej biblioteki szkolnej i kto może też nam czytać książki, a czytać może każdy. Na pamiątkę tego spotkania uczniowie otrzymali książki i tak zaczęla się przygoda z czytaniem. Serdecznie dziekujemy Radzie Rodziców za zakupienie książek.

          "IX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK "

          W dniach od 8 - 15 maja 2012r przypada święto bibliotek. W tym roku przebiegało ono pod hasłem : "Biblioteka ciągle w grze". Już dugi raz wzięliśmy udział w  w specjalnym programie: " Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich" -  popularyzujących wiedzę ,promujących  czytelnictwo oraz utrwalanie pozytywnych wzorców społecznych.  Do udziału, w którym zaprosiła nas Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu. U nas w szkole już wcześniej bo 23 kwietnia kiedy to przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich mówiliśmy o prawach książki i ogłosiliśmy konkurs plastyczny pt: "Moja ulubiona książka". W tygodniu święta bibliotek w szkole odbyło się trzy pokazy i prelekcje dotyczace: 8 maja prelekcja i pokaz pt: "pokaz liczydeł im maszyn do pisania i liczenia: zajęia przeprowadził p. Jan Kałuża z Tychów, 11 maja prelekcja i pokaz "Miód samo zdrowie" przeprowadzone przez Prezesa Śląskiego Związku Pszczelarzy - Koło Suszec p. Józefa Kołodziejczyka,  15 maja pokaz rzemiosła  - "Tajniki czerpania papieru" prowadzone przez Czerpalnię Papieru Flawiusz Pietrzyk ART - PAPIER z Gliwic. Mam nadzieję, że nasi uczniowie i pracownicy rownież wiele się nauczyli ponieważ zajęcia były bardzo ciekawe i atrakcyjne. Bardzo dziękujemy organizatorowi za włączenie naszej szkoły w ten program.

          "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"

          W ramach ogolnopolskiego programu czytelniczego:  "Cała polska czyta dzieciom" dnia 6 marca 2012r.  do klasy I zaprosiliśmy p. B. Marcol, która przeczytała dzieciom bajkę pt: "Nowy domek wiewiórki" . Dzieci z uwagą słuchały i opowiadały. Na kolejnej lekcji p. Małgosia - bibliotekarka poprosiła by dzieci narysowały   sceny z bajki. Prace zostały wywieszone na korytarzu szkolnym. Zajęcia odbyły się w ramach przysposobienia czytelniczego. Już chcemy mieć następne zajęcia ............................  

           

          SPOTKANIE Z  POEZJĄ  - PORANEK POETYCKI

          "Miał być lepszy od zeszłych nasz XX wiek...     ( fragm. wiersza pt: "Schyłek wieku" - W. Szymborska)

          Dnia 6 marca 2012r  w naszej szkole odbył się poranek poetycki w ramach, którego uczniowie klasy VI zapoznali się  z  twórczością  niedawno zmarłej poetki polskiej  -  noblistki Wisławy Szymborskiej. Szymborska zmarła  1 lutego 2012 r w swoim domu w Krakowie , a pochowana została  na cmenarzu Rakowickim. Jej wiersze to wysoka perfekcja słowa. Pisana przez nią poezja była odpowiedzią na życie, sposobem  na życie. Tak uzasadniła przyznanie nagrody Nobla -  Szwedzka Akademia. Dla klasy VI było to niecodzienne spotkanie ponieważ  odbyło sie przy herbacie i słuchaniu poezji . Na to spotkanie byli zaproszeni p. Dyrektor M. Merkel , p. A. Krent - nauczyciel j. polskiego, wychowawca - p. K. Kine - Głąb oraz p. B. Marcol - nauczyciel emerytowany j. polskiego. W miłej i przyjaznej atmosferze upływał czas tz.  żywej lekcji.  Uczniowie również przygotowali wiersze Szymborskiej jak się okazało  recytacja wszystkim się podobała. Całość przygotowała p. M. Kania - nauczyciel bibliotekarz w ramach przysposobienia czytelniczego.

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

          Dnia 28 października 2011 roku w poczet czytelników biblioteki szkolnej zostali przyjęci uczniowie klasy I . Na uroczystość tę zostali zaproszeni rodzice były to zajęcia otwarte. W obecności naszych rodziców wychowawcy i p. dyrektor  uczniowie zostali pasowani na czytelnika i mogą wypożyczać książki z naszej biblioteki szkolnej. W tajniki wiedzy o książce i zasadach wypożyczania wprowadzili uczniów Czytek i Zwojek dwa mole książkowe. Całe przedstawienie przygotowali uczniowie należący do Koła Bibliotecznego. Prezenty książkowe na pamiątkę pierwszego pobytu w bibliotece szkolnej ufundowała dzieciom Rada Rodziców.

          ROK  SZKOLNY  2011/2012

          VIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK PUBLICZNYCH

          W dniach od 9 - 15 maja 2011 roku nasza szkoła została zaproszona do udziału  i organizacji tych dni na terenie naszej szkoły w ramach współpracy i rozszerzania kultury czytelniczej. Tydzień upływał pod hasłem : "Biblioteka zawsze po drodze nie mijam wchodzę". W poniedziałek spotkaliśmy się z pisarką p. Wiolettą Piasecką, która promowała swoje książki dla dzieci. We wtorek pokaz rycerski  i promocja książek o tematyce rycerskiej jak również krótki przekaz historyczny. W środę uczniowie klasy I zostali przyjęci na specjalnym spotkaniu w poczet czytelników Biblioteki Publicznej. W piątek spotkanie z regionalistką i pisarką książek o tematyce śląskiej "Babką Aną".  Cały tydzień było o czym mówić , a atmosfera była super.

           CZESŁAW MIŁOSZ  -  POETA PISARZ, ESEISTA

           Dnia 30 marca 2011r. uczniowie klasy VI uczestniczyli w " poranku poetyckim". Pranek poświęcony był poezji Czesława Miłosza. Czesław Miłosz poeta, pisarz i eseista, który żył i tworzył w latach   1911 - 2004. Urodził się w Szetejniach nad Niewieżą na Litwie. Studiował prawo. Był współzałożycielem grupy poetyckiej "ŻAGARY". Dzięki stypendiunm wyjechał za granicę do Francji. Pracował w polskim radiu. Jako poeta, pisarz i eseista zdobywa  literacką nagrodę Nobla, otrzymuje także tytuł "Honoris Causa" Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jego twórczość przepełniona jest tęsknotą za Ojczyzną wywarła jednak ogromny wpływ na poetów różnego pokolenia.

          Na spotkanie poetyckie zaprosiliśmy p. B. Marcol emerytowana polonistka, p. K. Kine - Głąb wychowawca klasy VI , p. A. Krent  nauczyciel j. polskiego oraz p. dyrektor M. Merkel. Recytowaliśmy wiersze tego sławnego poety i wyrażaliśmy swoje opinie i komentarze. Czas upływał w miłej atmosferze i zadumie nad jego twórczością.  Całość przygotowała p. M. Kania w ramach przysposobienia czytelniczego.

           

          Dnia 19 listopada 2009r w naszej szkole odbyło się "pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej" uczniów klasy pierwszej. Na to spotkanie zostali zaproszeni rodzice i  dzieci p. dyrektor , p. wychowawczyni tej klasy oraz gościnnie p. Aniela Kudrzik , która podczas zajęć przeczytała dzieciom fragment opowiadania pt. "Czarna owieczka". Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali książeczki i zakładki jako prezent, który ufundowała Rada Rodziców  szkoły. Całość przygotowała i prowadziła p. Małgorzata Kania - nauczyciel bibliotekarz.
          W ramach ogólnopolskiego programu czytelniczego "Cała Polska czyta dzieciom"w naszej szkole dla uczniów klasy pierwszej  i ich rodziców  oraz klasy trzeciej i oddziału "O" zorganizowano spotkanie z emerytowaną nauczycielką nauczania początkowego  p. A. Kudrzik,  która  przeczytała dzieciom opowiadania pt. "Czarna Owieczka" i "Historia pewnego jajka". Dzieci opowiadały i zapamiętane sceny rysowały. Chociaż dziecko nie umie jeszcze czytać i pisać, ale przez czytanie na głos uczy się  słuchania, opowiadania , zapamiętania i właściwego przeżywania emocji .    


           

          Witam was w nowym roku szkolnym 2010/2011 w nowej bibliotece.

          Wszyscy uczniowie zostali już zapoznani z nowym regulaminem korzystania z biblioteki oraz czytelni. Czytelnicy poznali też ksiegozbiór wzbogacony o nowe pozycje. Na lekcjach bibliotecznych promowaliśmy książki stare, które często są zapomniane przez uczniów , a warto je przeczytać. Mamy również czasopisma dzięki, kórym nasza wiedza może stać się ciekawsza i łatwiejsza.

          "Na półkach stoją książki stare i nowe do czytania są gotowe"    ZAPRASZAMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

           

          Czytamy książki również w Bibliotece Publicznej w naszej miejscowości.

          W październiku  kl. IV, III  w ramach promocji  twórczości J. Brzechwy   odwiedzili   wraz z p. z języka polskiego p. A. Krent i p. M. Kania   Bibliotekę Publiczną w Rudziczce. Do tej biblioteki zaprosiła nas p. bibliotekarka p. D.Balcarek , która bardzo mile nas przyjęła i opowiedziała o twórczości tego wielkiego pisarza. Wzięliśmy również udział w konkursie: "J. Brzechwa i jego twórczość" Może wygramy, a jeżeli nie to i tak już wiemy więcej.

          Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

           W październiku ochodzimy "Światowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych". 22 października 2010r w poczet czytelników naszej biblioteki szkolnej przyjęci zostali uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły. Spotkaliśmy się na lekcji bibliotecznej na dużej sali gimnastycznej razem z rodzicami. Z nami byli równiweż p. Dyrektor  p. Irena Zielonka nasza wychowawczyni oraz gość honorowy pani Danuta Balcarek  bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Rudziczce. Na tej niecodziennej lekcji dowiedzieliśmy się wiele ciekawych zasad korzystania z biblioteki i czytelni szkolnej poznaliśmy regulamin. Nasz gość honorowy pani Danuta przeczytała nam opowiadanie pt: "Emilka". Dla nas najważniejsze jednak było to, że zostaliśmy czytelnikami naszej szkolnej biblioteki i każdy może już sam wypożyczyć i przeczytać razem z rodzicami książkę. Ja już wiem, że książka może być moim przyjacielem.   

          M. Kania - nauczyciel biblioteki          

           "MISIOLANDIA"

          Dnia 24 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z pluszowym misiem w "Misiolandii' .Spotkanie odbyło się z okazji przypadającego 25 listopada "Święta Misia Pluszowego". Został on zorganizowany przez studentów wydziału Bibliotekoznastwa i  Informacji Naukowej w Łodzi w ramach czytania dzieciom książek na głos "Cała Polska czyta dzieciom". Na spotkaniu tym odbyła sie również promocja książki o misiach. Uczniowie z klas I - III już miesiąc wcześniej przynieśli do szkoły swoje pluszaki, ktore podpisane były na wystawie. Podziwialiśmy naszych ulubieńców i wybraliśmy drogą losowania najciekawszego i największego pluszaka. Właściciele tych misiów otrzymali nagrody, które ufundowała Rada Rodziców.

           CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

          Dnia 21 listopada 2011 roku znowu spotkaliśmy sie z p. Danutą Balcarek bibliotekarką z Biblioteki Publicznej , która przeczytała nam i zareklamowala ciekawe książki. W klasie I przeczytała opowiadanie pt: " O kotku", a w klasie III  "O misiu". Obydwie książki są bardzo ciekawe. Z chęcią rysowaliśmy różne sceny z życia kotka i misia. Najciekawsze prace można podziwiać na korytarzu szkolnym.

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce
      • szkoła tel/fax/ 32 2124013 przedszkole tel. 32 2124445
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce ul. Woszczycka 20 43-267 Rudziczka Poland
      • Identyfikator ePUAP: zsprudz1
      • Dyrektor ZSP Rudziczka Jacek Indeka
      • Wicedyrektor ZSP Rudziczka Anna Matyjaszczyk
      • godziny pracy sekretariatu: 7.00 - 15.00
      • w okresie wakacyjnym sekretariat przyjmuje petentów w godzinach: 8.00 - 13.00 lub w godzinach 7.00 - 15.00 po wcześniejszym telefonicznym umówieniu
      • Marcin Gruszka
      • 785 465 194
    • Logowanie