• Regulamin świetlicy

1. Świetlica szkolna jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00-16.00.
          2. Uczeń przychodzący na świetlicę zgłasza się do nauczyciela.
          3. Uczeń przebywa w sali świetlicy tylko pod opieką nauczyciela.
          4. Uczęszczanie do świetlicy powinno być regularne, uzgodnione z rodzicami, opiekunami
            wg deklarowanych godzin pobytu dziecka.
          5. Dzieci przebywające na świetlicy odbierane są wg „karty zgłoszenia dziecka na świetlicę szkolną”, przez rodzica/opiekuna lub przez osoby upoważnione.
            Samodzielnie opuszczają świetlicę tylko za zgodą rodzica/opiekuna wg karty zgłoszenia na dany rok szkolny lub informacji wysłanej przez dziennik elektroniczny.
          6. Jeśli dziecko zostanie odebrane przez rodzica/opiekuna, osobę upoważnioną lub za zgodą rodzica samodzielnie opuści świetlicę, dziecko wpisane zostaje jako odebrane i nie ma możliwości powrotu.

7. Jeśli rodzic zdecyduje, że uczeń zapisany na świetlicę, w wybranym dniu, po skończonych lekcjach idzie do domu, jest zobowiązany do przesłania takiej informacji wychowawcy klasy lub wychowawcy świetlicy poprzez e-dziennik – Librus (co najmniej dzień wcześniej).

8. Jeśli dziecko będzie potrzebowało opieki wychowawcy świetlicy po za godzinami zdeklarowanymi, rodzic/opiekun zobowiązany jest do przesłania informacji do wychowawcy lub wychowawcy świetlicy poprzez e-dziennik – Librus (co najmniej dzień wcześniej).

9. Obowiązkiem rodziców i prawnych opiekunów jest przestrzeganie godzin pracy świetlicy i punktualne odbieranie dzieci.
          10. Uczeń ma obowiązek informować nauczyciela o każdorazowym nawet krótkotrwałym oddaleniu się.
          11. Dzieci korzystające ze świetlicy szkolnej mają obowiązek przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas pracy i zabaw.
          12. Oczekujący na zajęcia lekcyjne oraz zajęcia dodatkowe mają prawo do uczestnictwa w zajęciach świetlicowych.
          13. W świetlicy uczniowie nie korzystają z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych przyniesionych z domu.
          14. Obowiązkiem każdego ucznia jest kulturalne zachowanie w czasie zajęć świetlicowych oraz przestrzeganie zasad panujących w świetlicy szkolnej.
          15. Uczniowie w uzgodnieniu z nauczycielem mają prawo wykazać umiejętności organizowania czasu wolnego.
          16.  Przebywający na świetlicy mają prawo do odrabiania zadania domowego, mogą liczyć na pomoc nauczyciela, pozostałe dzieci mają obowiązek zachować ciszę i nie przeszkadzać.
          17. Uczniowie mogą dobrowolnie uczestniczyć w pracach społecznych użytecznych na rzecz szkoły.
          18. Dzieci ze świetlicy używają form grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, proszę, przepraszam, dziękuję.
          19. W czasie zajęć świetlicowych czy zabaw dzieci słuchają nauczyciela, siebie wzajemnie.
          20. Na świetlicy nie ocenia się i nie krytykuje innych.

21. Uczeń ma obowiązek szanować sprzęt oraz oszczędnie gospodarować   materiałami udostępnionymi przez świetlicę.

22. Przed opuszczeniem świetlicy uczniowie mają obowiązek zadbać o ład i porządek w swoim miejscu pracy, gry i zabawki odkładać na swoje miejsce.

23. We wszystkich sprawach nieujętych w regulaminie należy zwracać się do nauczyciela.

CELE I ZADANIA ŚWIETLICY

1. zorganizowanie właściwej pracy opiekuńczo-wychowawczej oraz dydaktycznej w świetlicy szkolnej
          2. zapewnienie wychowankom poczucia bezpieczeństwa w świetlicy oraz fachowej opieki
          3. zwracanie uwagi na kulturalne zachowywanie się na terenie świetlicy, szkoły
          4. podejmowanie działań w ramach Szkolnego Programu Profilaktyczno-Wychowawczego
          5. propagowanie czytelnictwa wśród wychowanków świetlicy
          6. rozwijanie zainteresowań i zdolności poprzez prowadzenie atrakcyjnych zajęć świetlicowych
          7. Gry stolikowe, w zakres których wchodzą różnego rodzaju planszówki, gry karciane, szachy, gry z zakresu logicznego myślenia.
          8. Korzystania z pracowni komputerowej w miarę możliwości.
          9. Oglądania bajek edukacyjnych.
          10. Słuchania muzyki.
          11. Zabawy na placu zabaw, gry zespołowe na boisku szkolnym.
          12. Miłe spędzanie czasu przed i po zajęciach lekcyjnych oraz integrowanie się z innymi dziećmi.
          13. Udział w projektach edukacyjnych: „Zabawa sztuką” oraz „Działając poznajemy świat”