• Procedura niebieskiej karty w szkole podstawowej

• NIEBIESKA KARTA

Szanowni Państwo!

Szkoła może założyć Niebieską Kartę - dokument wskazujący na przemoc w rodzinie. Nowe prawo (od 2011r) daje taką możliwość już nie tylko policjantom i pracownikom socjalnym, ale też każdemu nauczycielowi jak również pielęgniarce szkolnej czy lekarzowi. Dyrektor szkoły, pedagog, nauczyciel ma prawo wypełnić Niebieską Kartę, nie musi być przy tym obecny psycholog. Dokument trafia do specjalnego gminnego zespołu interdyscyplinarnego, którym w naszej gminie jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Suszcu, który podejmuje decyzję, co dalej zrobić. W najgorszym razie może się to skończyć skierowaniem do Sądu Rodzinnego, który może odebrać lub ograniczyć prawa rodzicielskie osobie stosującej przemoc w rodzinie.

Czym jest zatem Niebieska Karta?

Jest to dokument służbowy wypełniany w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie i służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie, ocenie zagrożenia dalszą przemocą, oraz jako dowód w sprawach sądowych. Wypełnienie „Niebieskiej Karty" nie jest jednak równoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, nie stanowi podstawy do wszczęcia postępowania karnego. W przypadku jednak złożenia zawiadomienia i wszczęcia postępowania może ona zostać wykorzystana jako dowód procesowy.

Niebieska Karta składa się z 4 części, są to:

• Niebieska Karta A - pozwala na udokumentowanie że dana osoba, co do której istnieje podejrzenie, jest dotknięta przemocą w rodzinie

• Niebieska Karta B - stanowi informacje dla ofiar przemocy. Zawiera katalog przestępstw, najważniejsze adresy i telefony instytucji oraz organizacji pomocowych

• Niebieska Karta C – Weryfikacja danych osoby, która jest ofiarą przemocy

• Niebieska Karta D – dotyczy osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie.

Wypełniony dokument przez osoby do tego upoważnione trafia do Zespołu Interdyscyplinarnego, który powołuje grupę roboczą w skład, której wchodzą przedstawiciele:

1. Pomocy społecznej

2. Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

3. Policji

4. Oświaty

5. Służby Zdrowia

6. Ośrodka Kuratorskiego

7. Oraz specjaliści w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Przez przemoc w rodzinie należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się, umyślne działanie lub zaniechanie, naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych oraz innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Finalną konsekwencją procedury Niebieskiej Karty jest:

• Udzielenie osobie dotkniętej przemocą w rodzinie bezpłatnej pomocy, w szczególności w formie poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego i rodzinnego

• Ochrony przed dalszym krzywdzeniem, przez uniemożliwienie osobom stosującym przemoc korzystania ze wspólnie zajmowanego z innymi członkami rodziny mieszkania oraz zakazanie kontaktowania się i zbliżania się do osoby pokrzywdzonej

• Zapewnienie osobie dotkniętej przemocą w rodzinie bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie

• Badania lekarskiego w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzenia ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie oraz wydania zaświadczenia lekarskiego

• Zapewnienie osobie dotkniętej przemocą w rodzinie, która nie ma tytułu prawnego do zajmowanego wspólnie ze sprawcą przemocy lokalu, pomocy w uzyskaniu mieszkania

• Opracowanie indywidualnego planu pomocy tj. określenie zadań dla poszczególnych członków zespołu/grupy ze wskazaniem terminu wykonania. I tak do zadań pedagoga należy: objęcie dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną poprzez zajęcia rozwijające uzdolnienia, zajęcia wyrównawcze lub zajęcia specjalistyczne (korekcyjne, logopedyczne). Objecie rodziców pomocą w formie porad, konsultacji lub szkoleń na temat kompetencji wychowawczych, organizowanie pomocy materialnej oraz powiadamianie Sądu Rodzinnego o sytuacji dziecka.

O zakończeniu procedury Niebieskiej Karty decyduje Przewodniczący Zespołu w momencie ustania przemocy w rodzinie i przypuszczeniu że już jej nie będzie i po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy.