• Zasady obowiązujące podczas lekcji online

• Drodzy Uczniowie,

Zapoznajcie się z zasadami obowiązującymi na zajęciach online. Zostały one przygotowane, aby ułatwić Nam wspólną pracę.

Zasady lekcji online

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudziczce

1. Ekran to teraz nasza klasa online – podobnie, jak w szkole podczas lekcji, również w przestrzeni wirtualnej odzywamy się do siebie kulturalnie, nie obrażamy, nie krytykujemy wzajemnie. Ważne jest, aby przed zajęciami wyłączyć wszystko, co masz na komputerze lub komórce. To, co dzieje się w tle może przeszkadzać uczestnikom zajęć. Seriale, portale, gry – mogą poczekać, możesz do nich wrócić po lekcji online.
          2. Jak miło Cię widzieć – niech zdalne nauczanie, jak najbardziej przypomina lekcje szkolne, dlatego włącz kamerę i mikrofon, tak aby nauczyciel i koledzy z klasy mogli Cię widzieć i słyszeć. Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z komputera lub laptopa, pamiętaj za pomocą telefonu również możesz wziąć udział w lekcji online.
          3. Dostęp do zajęć – dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników nie podaj nikomu swojego loginu i hasła do platformy Classroom.
          4. Bądź dobrze poinformowany – sprawdzaj każdego dnia dziennik elektroniczny oraz kalendarz na platformie Classroom. Dzięki niemu będziesz zawsze wiedział, jakie lekcje online czekają na Ciebie i co musisz wykonać w danym dniu.
          5. Gdy nie zdążyłeś zapisać – poproś nauczyciela o ponownie przedyktowanie tekstu lub przepisz brakujące informacje od kolegi lub koleżanki po lekcji. Pamiętaj, na zajęciach nie możesz nagrywać, fotografować, robić print screenów i upubliczniać ich w sieci. Złamanie tej zasady spowoduje nie tylko wykluczenie z lekcji, ale również ma swoje konsekwencje prawne.
          6. Postaraj się skoncentrować – szanuj czas zarówno swój jak i innych uczestników. Skoncentruj się na tym, co dzieje się na zajęciach. Jeżeli lekcja online będzie zakłócana, nauczyciel może wyciszyć klasę i dać dostęp do mikrofonu tylko wskazanemu uczniowi.
          7. Gdy coś Cię zaniepokoi – gdy na ekranie widzisz coś niepokojącego, niezwłocznie poinformuj
            o sytuacji nauczyciela prowadzącego lekcje.
          8. Bądź dobrze przygotowany – niech Twój wygląd, ubiór i przygotowanie do lekcji świadczy o tym, że jesteś gotowy do nauki. Pamiętaj jedzenie i picie w trakcie lekcji online jest brakiem szacunku dla prowadzącego i współuczestników.

Powyższe informacje zostały opracowane na podstawie „Poradnika dla nauczycieli i dyrektorów. Jak bezpiecznie prowadzić zajęcia online?” Dostęp: https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/Poradnik_nauczyciele_dyrektorzy.pdf (04.05.2020r.).