Nawigacja

Historia Szkoła Promująca Zdrowie Projekt- "Piękna Nasza Polska Cała" Pracownia komputerowa Radosna szkoła Inspektor Ochrony Danych Osobowych Zajęcia dodatkowe realizowane w naszej szkole

O szkole

Projekt- "Piękna Nasza Polska Cała"

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce bierze udział w Miedzynarodowym Projekcie

"Piekna Nasza Polska Cała".

Projekt ten będzie realizowany w roku szkolnym 2018/2019.

 

Koordynatorem projektu i opiekunami są:

1. Cierpioł Marlena

2. Swoboda Katarzyna

3. Mika-Książka Agnieszka

4. Grund Monika

5. Hanna Polok

                                                                     

 

Celem projektu jest kształtowanie od najmłodszych lat patriotycznej postawy u uczniów oraz celebrowanie 100 rocznicy odzyskania niespodległości przez Polskę. 

 

W ramach projektu uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali piękną, tematyczną gazetkę, która zdobi karytarze naszej placówki. Dzięki niej, wszyscy mogą przypomnieć sobie jakże ważne symbole narodowe. 

                                                                     

 

Kolejnym zadaniem, które z entuzjazmem wykonali uczniowie, było napisanie i wysłanie kartki z podziękowaniami za odzyskaznie niepodległości i możliwość życia w wolnej Polsce dla bohaterów naszego kraju. Oto efekty pracy. 

 

                                                                             

 

Kolejna akywność jaką podjeli uczniowie w związku z realizacją projektu było zaspiewanie hymnu. "Mazurek Dąbrowskiego" zabrzmiał donośnie i dumnie. Wszyscy uczniowie, jak i nauczyciele nie kryli wzruszenia i radości płynącej ze śpiewu hymnu oraz innych patriotycznych pieśni. 

 

                                               

                                                      

 

Dnia 09.11.2018r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbyła się akademia z okazji 100- lecia odzyskania niespodległości przez Polskę. Uroczystość przygotowali nauczyciele oraz uczniowie, którzy z wielką powagą przypomnieli wszystkim historię państwa polskiego. Kazdy miał okazję zastanowić się jak ważne jest to, że mozemy żyć w wolnym kraju. Nie zabrakło również tńca, pieśni oraz odśpiewania hymnu o godzinie 11:11. 

 

                              

 

W ramach projektu "Piękna Nasza Polska Cała" uczniowie klasy III wraz z wychowawcą przybliżyli uczniom wyglad stroju ludowego naszego regionu. Mogli zapoznać się również z śląskimi nazwami poszczególnych elementów stroju. Była to dla wszystkich bardzo cenna lekcja. 

 

     

 

Oprócz poznania stroju ludowego naszego regionu uczniowie mieli okazję spróbować regionalnej potrawy-wodzionki. Degustowali ją, a panie odpowiedzialne za jej przygotowanie podzieliły się przepisem, by chętni mogli ją przygotować w domu raz jeszcze. 

 

                

 

Nauczyciele wraz z uczniami chcą uroczyście obchodzić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległość, postanowili zasadzić drzewko- jako symbol życia i wolności. Drzewo zostało zasadzone o obecności Pani Dyrektor przed głównym wejściem do placówkiu szkolnej. 

 

                

 

Uczniowie ZSP w Rudziczce bardzo chętnie biorą udział w konkurach. Nie zabrakło chętnych również i tym razem, dlatego dwóch reprezentantów z każdej klasy uczyło się wiersza o tematyce patriotycznej. Jury miało ogromny problem w wyborze tych, którzy wypadli najlepiej, ponieważ każdy z uczestników recytował pięknie i z ogromnym zaaangażowaniem. Przyznano jednak nagrody w dwóch katregoriach wiekowych i wyłoniono laureatów. 

 

                                                          

W listopadzie uczniowie klas czwartych i piątych uczestniczyli w wycieczce do kopalni Luzia w Zabrzu. Dzieci zwiedziły podziemia kopalni, brały czynny udział w wykonywaniu licznych zadań (np. piłowanie, skręcanie elementów wyposażenia kopalni, udzielanie pierwszej pomocy). Następnie uczniowie spotkali się z górnikiem, gdzie dowiedzieli się wielu rzeczy na temat stroju i pracy pod ziemią, a także podszkoliły się w gwarze śląskiej.

Kolejnym konkursem odbywającym się w szkole był konkurs plastyczny pt. "Moja mała ojczyzna". Uczniowie przelewali swoje uczucia do regionu, wsi, kraju na kartkę papieru. Każda z dostarczonych prac świadczy o ogromnej miłości do Polski jaką posiadają uczniowie naszej szkoły. 

 

                                    

 

W ZSP w Rudziczkce miały miejsce również zajecia otwarte o tematyce patriotycznej. Zaproszeni rodzice klas 1A i 2A mieli okazję zobaczyć jak ich dzieci chętnie uczą się o swojej ojczyźnie i co już wiedza na temat Polski.  

 

W ramach projektu "Piękna Nasza Polska Cała" uczniowie chcieli pochwalić się swoją małą ojczyzną. W związku z tym wykonali pocztówkę o swojej miejscowości- Rudziczce i wysłali ją do organizatorki projektu, aby kartka zawisła na wspólnej tablicy z mapą Polski wraz z innymi kartkami ze szkół uczestniczących w projekcie.

 

         

                                  

                         

 

Kolejnym zadaniem realizowanym w ramach międzynarodowego projektu jest prezentacja ludowego tańca. Zadania tego podjęli się wybrani uczniowie klasy 1a. W pięknych strojach i ze skupieniem na twarzy zatańczyli śląski taniec ludowy - Trojak. 

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudziczce odbył się także konkurs fotograficzny "To wszystko Polska". Zadanie polegało na zaprezentowaniu na zdjęciu regionów Polski. Uczniowie wraz z rodzicami mogli sfotografować przyrodę, zabytki, ciekawe miejsca związane z naszym pięknym krajem. Następnie zorganizowano wystawę prac uczniów.

Dnia 13.12.2018 r. zorganizowany został dzień mody patriotycznej. Uczniowie klas od I do VIII w tym dniu przyszli ubrani w stroje nawiązujące do barw narodowych lub pięknych strojów regionalnych. Dzieci przygotowały się bardzo starannie i jury miało problem z wyłonieniem zwycięskiej klasy.

 

W wielką radościa uczniowie szkoły wzięli udział w zawodach biało-czerwonych. W barwach narodowych wykazywali się  nie tylko sprawnością fizyczną, ale również wiedzą o ojczyźnie. 

    

 

Pamiętając, że jesteśmy mieszkańcami naszej małej ojczyzny- Rudziczki uczniowie klas 5 przygotowali prezentacje multimedialną nt. swojej miejscowości.

 

 

Tuż przed świętami obok pastorałek i kolęd w Naszej świetlicy szkolnej zagościła Ulijanka. Wychowankowie mieli okazję przypomnieć sobie tę zabawę ludową. Śmiechu było co nie miara. Zabawa w szczególności przypadła do gustu dziewczynkom. Każda z nich chociaż raz chciała zostać tytułową Ulijanką.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce
    Szkoła Podstawowa Im.Boh. Ośw.w Rudziczce

Galeria zdjęć