• Ogólnopolski Program Edukacyjny -Twoje Dane Twoja Sprawa

• W roku szkolnym 2019/2020
        Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce
        bierze udział w X edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Twoje Dane - Twoja Sprawa"

#TwojedaneTwojasprawa

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce w ogólnopolskim programie „Twoje Dane – Twoja Sprawa”

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudziczce w roku szkolnym 2019/2020 realizują Ogólnopolski Program Edukacyjny „Twoje dane – Twoja sprawa”, prowadzony przez Prezasa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
        Program jest przedsięwzięciem realizowanym od roku 2009 pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Działania podejmowane w ramach programu mają podnosić wiedzę dotyczącą ochrony danych osobowych i prawa do prywatności, uwrażliwiać na potrzebę ochrony danych osobowych i kształtować świadomość prawną w tym zakresie nie tylko uczniów, ale też rodziców i nauczycieli.
        Zespół Szkolno- Przedszkolny w Rudziczce przystąpił do Programu „Twoje Dane - Twoja Sprawa”, ponieważ uważamy, że odpowiednia wiedza i kształtowanie nawyków w obszarze ochrony prywatności i danych osobowych umożliwi młodzieży sprawne, odpowiedzialne i bezpieczne funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Cele Programu

Podstawowym celem Programu jest poszerzenie oferty edukacyjnej placówek doskonalenia zawodowego nauczycieli, szkół podstawowych i szkół ponadpostawowych o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności.

Cel ten bedzie realizowany poprzez nastepujące cele szczegółowe:

• wzrost wiedzy nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów o stanie prawnym ochrony danych osobowych w Polsce;
        • podniesienie kompetencji nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów w obszarze ksztaltowania wsród uczniów wiedzy i umiejętnosci związanych z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności;
        • poszerzenie oferty doskonalenia zawodowego nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów o zagadnienia związane z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatnosci;
        • poszerzenie warsztatu metodycznego nauczycieli, doradców i konsultantów metodycznych;
        • umożliwienie nauczycielom, doradcom metodycznym i konsultantom wymiany doswiadczeń związanych z realizacją przedmiotowych tresci;
        • poszerzenie wiedzy uczniów na temat poszanowania praw czlowieka, w tym szczególnie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych;
        • kształtowanie wsród uczniów świadomej i odpowiedzialnej postawy obywatelskiej.

Cele programu są zgodne z podstawą programową kształcenia przedszkolnego i ogólnego w poszczególnych typach szkół. Ponadto program wpisuje się w idee kompetencji kluczowych (kompetencje społeczne i obywatelskie). Są one zapisane w Zaleceniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia sie przez całe życie(2006/962/WE).

KORZYŚCI Z UDZIAŁUW PROGRAMIE TWOJE DANE TWOJA SPRAWA

JAKIE SĄ KORZYŚCI DLA UCZNIÓW?
        wykazują się pomysłami, umiejętnościami, talentami plastycznymi, aktorskimi i sportowymi,
        zdobywają odpowiednią wiedzę i umiejętności praktyczne dot. skutecznej ochrony siebie,
        aktywnie spędzają czas -uczestniczą w konkursach, zabawach, warsztatach, spotkaniach z ekspertami oraz zajęciach terenowych i in.

JAKIE SĄ KORZYŚCI DLA NAUCZYCIELI?
        specjalistyczne szkolenia, wsparcie ekspertów i materiały edukacyjne,
        zdobywają wiedzę na temat realizacji obowiązków wynikających z RODO w sektorze oświaty,
        doskonalą umiejętności i warsztat edukatora w zakresie prowadzenia ciekawych zajęć z uczniami.

JAKIE SĄ KORZYŚCI DLA SZKOŁY?
        wykwalifikowana kadra,
        promocja szkoły w środowisku lokalnym,
        podniesienie świadomości uczniów na rzecz zwiększenia ich bezpieczeństwa