Rok 2023/2024
Warsztaty Chcę wiedzieć, czym oddycham
W poniedziałek 26.02.2024 r. uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie zaprezentowali uczniom klas I-VIII swoją wiedzę o smogu i jego konsekwencjach (realizacja projektu „Chcę wiedzieć, czym oddycham?” w ramach olimpiady „zwolnieni z teorii”).
Mirela Kobiela, Kamil Białas oraz Paweł Kaczmarczyk omówili, czym jest smog oraz przedstawili zagrożenia, jakie niesie i jak można z nim walczyć.
Dziękujęmy za ciekawe zajęcia!
Warsztaty języka migowego - współpraca ze Starostwem Powiatowym w Pszczynie
Starostwo Powiatowe w Pszczynie organizuje warsztaty, które mają pomóc wykształcić u dzieci i młodzieży postawy tolerancji oraz akceptacji wobec różnego rodzaju niepełnosprawności. Tym razem zajęcia odbyły się w naszej szkole. Podczas warsztatów rozmawiano z uczniami klas 7a, 7b i 4 na temat trudności, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Uczniowie poznali alfabet palcowy i podstawowe słowa w języku migowym. Uczyli się liczb, kolorów, nazw zwierząt czy zwrotów grzecznościowych. Dziękujemy p. Renacie Sośnie za przeprowadzenie ciekawych i inspirujących warsztatów!
Wulkan, pióro i wachlarz - współpraca z Biblioteką Pedagiczną w Pszczynie
Początkiem stycznia w progach naszej szkoły gościła p. Lucyna Jabłeka - bibliotekarka pracująca w Bibliotece Pedagogicznej w Pszczynie (filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach). P. Lucyna za pomocą teatrzyku kamishibai przedstawiła historię Wulkan, pióro i wachlarz - czyli ppowieść o Helenie Janinie Pajzderskiej – podróżniczce i pisarce z XIX w. W trakcie dyskusji z uczniami poruszaliśmy m.in. tematykę równouprawnienia kobiet i traktowania osób ciemnoskórych przez Europejczyków. Bardzo dziękujemy za przeprowadzenie tych ciekawych spotkań :)
Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania - uczennica naszej szkoły lauretką
W dniu 21 listopada 2023 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie (ul. Piastowska 1) przeprowadzony został Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania 2023. W eliminacjach wzięło udział ponad 50 uczestników w trzech kategoriach wiekowych.
Uczennicy kl. 7b, Zuzi F. udało się zająć II miejsce za przepiękną interpretację dramatu Aleksandra Fredry.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach :)
Mała książka - Wielki człowiek
Miło nam poinformować, że w październiku uczniowie klas 1 wzięli udział w kampanii „Mała książka – wielki człowiek” zorganizowanej przez Instytut Książki we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
W ramach kampanii uczniowie otrzymali pakiety czytelnicze: książkę „Wnuczka antykwariusza" oraz broszurę dla rodziców, zachęcającą do głośnego czytania dzieciom w każdym wieku.
Więcej informacji o kampanii „Mała książka – wielki człowiek” można znaleźć na stronie http://wielki-czlowiek.pl/
Pasowanie na czytelnika
W październiku odbyło się pasowanie na czytelnika - uczniowie klasy 7b przeprowadzili krótki "egzamin", sprawdzający znajomość baśni. Pierwszoklasiści zdali go śpiewająco :)
Na koniec każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, książkę oraz upominek.
Po wspólnych zdjęciach uczniowie wraz z rodzicami wzięli udział w poczęstunku.
Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!
Akcja Bilet powrotny do biblioteki
Z okazji powrotu do szkoły biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do wzięcia udziału w akcji ,,Bilet powrotny do biblioteki”.
1. Aby wziąć udział w akcji, należy przyjść do biblioteki i odebrać tam specjalny druk ,,biletu powrotnego”.
2. Na bilecie znajdują się specjalne kategorie książek. Kiedy uda Ci się wypożyczyć i przeczytać książkę należącą do danej kategorii, zgłoś to bibliotekarce. Otrzymasz wówczas specjalną pieczątkę :)
3. Gdy skasujesz cały bilet, zgłoś się do biblioteki po legitymację czytelnika i drobny upominek :)
Akcja przeznaczona jest dla uczniów klas II-VIII i trwa aż do 5 października.