• Dla rodziców: Zaburzenia nastroju z powodu koronawirusa

•      Zaburzenia nastroju z powodu koronawirusa. Jak pokonać lęki?

Strach przed koronawirusem może przejmować kontrolę nad naszym umysłem. Co z tym zrobić?

Na problem skutków psychologicznych epidemii koronawirusa uwagę zwróciło Amerykańskie Stowarzyszenie Zaburzeń Lękowych i Depresji (ADAA). Jego specjaliści uważają, że najbardziej narażone na depresję z powodu pandemii są osoby, które wcześniej miały zaburzenia tego typu i które cierpią na lęki związane ze stanem swojego zdrowia. Ale nie tylko. Centra Kontroli i Prewencji Chorób do osób, które mogą silniej reagować na stres związany z aktualnym kryzysem, zaliczyła też:

·        osoby starsze z chorobami przewlekłym, narażone na powikłania,

·        dzieci i młodzież,

·        pracowników służby zdrowia, którzy są na pierwszej linii frontu.

Lęk z powodu koronawirusa - jak sobie z tym radzić?

Wiedza może być ratunkiem, a czasem przekleństwem. W przypadku koronawirusa eksperci zalecają, by z jednej strony nie uciekać od informacji, z drugiej ograniczać sobie dostęp do medialnych doniesień o koronawirusie. Jeśli już korzystamy z różnych źródeł informacji, koniecznie wybierajmy te wiarygodne.

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne przygotowało listę wskazówek, które pozwolą opanować strach przed epidemią

·       1.   Zachowaj dystans. Przypomnij sobie, że większość ludzi, którzy zachorują na COVID-19, będzie mieć łagodne objawy. Lekarze testują już obiecujące leki dla zakażonych osób z grup ryzyka.

·        2. Poznaj fakty. Analizuj doniesienia medialne na temat koronawirusa z dystansem. Jeśli coś cię niepokoi, spróbuj to zweryfikować. Korzystaj z oficjalnych stron. W Polsce najważniejsze informacje, których potrzebujesz, znajdziesz np. na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

·        3. Rozmawiaj z dziećmi. Omów transmisję koronawirusa, opierając się na wiarygodnych wiadomościach, nie panikuj. Rodzice mogą pomóc złagodzić strach dzieci, koncentrując się na codziennych rutynach i harmonogramach.

·        4. Bądź w kontakcie. Kontakt z innymi może sprzyjać poczuciu normalności i zapewniać miejsce do dzielenia się uczuciami i łagodzenia stresu. Możesz to robić bez zwiększania ryzyka zarażenia się wirusem, rozmawiając przez telefon, wysyłając SMS-y lub rozmawiając na portalach społecznościowych.

Czasem jednak lęki biorą górę. W takiej sytuacji możesz zadzwonić do specjalisty.

Telefon zaufania dla osób podejrzewających u siebie depresję działa w Fundacji Itaka:             tel. 22 484 88 01.

Możesz też poszukać wsparcia na liście telefonów antydepresyjnych Forum Przeciw Depresji.