- Zabawa Sztuką 2024/2025
- Muzykoterapia dla dzieci z niepełnosprawnością-innowacja pedagogiczna
- LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
- Let's play your game
- Uczymy Dzieci Programować
- Szkoły Pełne Talentów
- Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Kreatywne Prace Plastyczne
- Z kulturą mi do twarzy
- Z ekologią na Ty
- Smaki naszych lektur
- Wikiteka 2022/2023
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo SOC
- CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki
- Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- Piękna Nasza Polska Cała
- Szkoła Promująca Zdrowie
- EKO SZKOŁA 2022
- Serdeczna karteczka
- Lekcje z emocjami. Jak dbać o dobry nastrój?
- Bieg po zdrowie
- Smak życia czyli debata o dopalaczach
- ZbieramTo w szkole
- Trzymaj Formę
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- Ja i moja rodzina
- Koleżeństwo, przyjaźń- w towarzystwie rówieśników
- Dorastanie to odpowiedzialność
- Z tabliczką mnożenia za pan brat
- Matematyka na wesoło
- Matematyka w architekturze
- Wesoła ortografia
Na początku czerwca, 04.06.2019r., uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali wystawę dotyczącą regionów Polski- Małopolska i góry, Mazowsze, Wielkopolska, Śląsk, Kaszuby, Podlasie, Pojezierze. Każda z grup przygotowała plakaty i prezentacje, z których można było dowiedzieć się wielu ciekawych informacji. Zainteresowaniem cieszyły się poczęstunki z charakterystycznymi dla danego regionu potrawami. Można było spróbować chleb ze smalcem, potrawy z ryb, pierniki toruńskie. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudziczce mieli okazje również stać się współautorami wykreślanki i dopisywać skojarzenia, które według ich opinii są symbolami wskazanego regionu. Całość dopełniały utwory, które można było usłyszeć w tle podczas zwiedzania szkolnej wystawy regionów Polski. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem w wykonywaniu prac projektowych oraz ogromną kulturą w czasie godzin zwiedzania. Zdjęcia znajdujące się poniżej są dowodem na to, że kolejny etap projektu "Piękna Nasza Polska Cała" można uznać za udany.
CZERWIEC
Od początku miesiąca Zespół Szkolno-Przedszkolny realizuje zadania przeznaczone na czerwiec.
1. Plakat "Każdy przedszkolak- Mały Patriota- Wielki Człowiek"- zapoznanie wychowanków z Prawami Dziecka- Prawami Człowieka;
2. Tydzień "Jak dobrze mieć sąsiada"- zapoznanie się z historią, tradycjami folklorem wybranego sąsiada Polski;
3. "Kulinarne podróże- te małe i duże"- smaki świata- degustacja warzyw, owoców, potrwa z różnych stron świata.
MAJ
Od początku miesiąca Zespół Szkolno-Przedszkolny realizuje zadania przeznaczone na maj.
1. Warsztaty kulinarne z Tatą- "Szarlotka dla Mamy";
2. "Flaga naszego przedszkola"- zaprojektowanie i wykonanie flagi przedszkola;
3. "Na majowej łące"- założenie zielnika polskiej roślinności.
Majowe zadania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Największą przyjemność miały dzieci przedszkolne, które wraz ze swoimi tatusiami mogły upiec ciasto dla mam. Tym większy był zapał dzieci do wykonania zadania. W budynku starego przedszkola poszczycić możemy się pracą najmłodszych pociech, która pokazała nam jak swoimi oczami widzą flagę placówki. Cały czas w rozbudowie znajduje się zielnik roślinności polskiej, który rozkwita pod bacznym okiem p. Zielonki.
KWIECIEŃ
Od początku miesiąca Zespół Szkolno-Przedszkolny podjął się realizacji zadań kwietniowych:
1. Spotkanie czytelnicze "Bajki dzieciństwa naszych Rodziców i Dziadków"- czytanie zapomnianych bajek przez zaproszonych gości;
2. Zorganizowanie Kącika Książki Patriotycznej w grupie (klasa, placówka) z możliwością wypożyczenia do domu;
3. Projekcja filmowa "W starym kinie" - projekcje dawnych dobranocek;
4. Przeprowadzenie zajęć tematycznych pt. „Polskie przysłowia znamy i często używamy”.
W czasie realizacji zadań kwietniowych uczniowie mieli okazję wysłuchać bajek czytanych i pięknie opowiedzianych przez p. Anielę. Zapoznali się przy tej okazji z postaciami Utopków, które są charakterystyczne w śląskich legendach. W tym dni uczniowie zdobyli wiedzę również w zakresie "Swiatowego Dnia Książki i Praw Autorskich".
Najmłodsi uczniowie z ogromnym zainteresowaniem uczestniczycieli w seansie filmowym podczas którego mieli okazję oglądać bajki z czasów dzieciństwa ich rodziców, a nawet i dziadków. NIe obyło się bez: "Miś Uszatek", "Bolek i Lolek", "Kulfon i Żaba Monika", "Reksio" i wiele innych...
W pobliżu sali 213 na pierwszym piętrze został zorganizowany Kącik Książki Patriotycznej. Uczniowie szkoły mogą podczas przerw zapoznać się z literaturą, obejrzeć ciekawe artykuły i dowiedzieć się wiele nowych wiadomości nt. Polski.
Zespół Szkolno-Przedszkolny zrealizował marcowe zadania za co został doceniony i nagrodzony certyfikatem, którym może się teraz poszczycić.
MARZEC
W ramach realizacji projektu uczniowie w marcu podjęli się opracowania 3 zadań:
1. „A ja kocham moje miasto” – narysowanie największej laurki dla miasta – kredą na asfalcie;
2. „Moja szkoła”- poznanie historii powstania, tradycji, koncepcji szkoły;
3. „Polska Wiosna” – grupowa praca plastyczna .
Wszystkie zadania spotkały się z wielkim entuzjazmem wśród uczniów, i tych najmłodszych i tych trochę starszych, a opiektunowie byli zachwyceni ich efektem.
Dzięki nim uczniowie poznali historię swojej szkoły, obejrzeli zdjęcia i kroniki. Podziękowali za możliwość uczenia się w takiej placówce i narysowali ogromną laurkę dla Rudziczki w ramach wdzięczności. Uczniowie ZSP Rudziczka nie zapomnięli przywitać wiosny i stworzyć przepiękny plakat na ten temat.
KUJAWY I POMORZE
MAŁOPOLSKA
PODKARPACIE
ŚLĄSK
W drugim semstrze Szkoła Podstawowa w Rudziczce postanowiła dodatkowo zapoznać się szczegółowo z wybranymi regionami Polski. W związku z tym, można podziwiać gazetki tematyczne, które znajdują się przy sali 210. W niedługim czasie inicjatywa ta znajdzie odzwierciedlenie w warsztatach przygotowywanych przez wszytskie klasy I-VIII wraz z wychowawcami.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce bierze udział po raz drugi w Miedzynarodowym Projekcie
"Piekna Nasza Polska Cała"- II EDYCJA
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce przez całą I edycję trwania Międzynarodowego Projektu "Piękna Nasza Polska Cała" z wielkim zaangażowaniem brał udział. Efektem ciężkiej pracy i zrealizowania wszytskich 20 wyznaczonych zadań jest otrzymanie Certyfikatu, którym możemy się pochwalić.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce bierze udział w Miedzynarodowym Projekcie
"Piekna Nasza Polska Cała".
Projekt ten będzie realizowany w roku szkolnym 2018/2019.
Koordynatorem projektu i opiekunami są:
1. Cierpioł Marlena
2. Swoboda Katarzyna
3. Mika-Książka Agnieszka
4. Grund Monika
5. Hanna Polok
Celem projektu jest kształtowanie od najmłodszych lat patriotycznej postawy u uczniów oraz celebrowanie 100 rocznicy odzyskania niespodległości przez Polskę.
W ramach projektu uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali piękną, tematyczną gazetkę, która zdobi karytarze naszej placówki. Dzięki niej, wszyscy mogą przypomnieć sobie jakże ważne symbole narodowe.
Kolejnym zadaniem, które z entuzjazmem wykonali uczniowie, było napisanie i wysłanie kartki z podziękowaniami za odzyskaznie niepodległości i możliwość życia w wolnej Polsce dla bohaterów naszego kraju. Oto efekty pracy.
Kolejna akywność jaką podjeli uczniowie w związku z realizacją projektu było zaspiewanie hymnu. "Mazurek Dąbrowskiego" zabrzmiał donośnie i dumnie. Wszyscy uczniowie, jak i nauczyciele nie kryli wzruszenia i radości płynącej ze śpiewu hymnu oraz innych patriotycznych pieśni.
Dnia 09.11.2018r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbyła się akademia z okazji 100- lecia odzyskania niespodległości przez Polskę. Uroczystość przygotowali nauczyciele oraz uczniowie, którzy z wielką powagą przypomnieli wszystkim historię państwa polskiego. Kazdy miał okazję zastanowić się jak ważne jest to, że mozemy żyć w wolnym kraju. Nie zabrakło również tńca, pieśni oraz odśpiewania hymnu o godzinie 11:11.
W ramach projektu "Piękna Nasza Polska Cała" uczniowie klasy III wraz z wychowawcą przybliżyli uczniom wyglad stroju ludowego naszego regionu. Mogli zapoznać się również z śląskimi nazwami poszczególnych elementów stroju. Była to dla wszystkich bardzo cenna lekcja.
Oprócz poznania stroju ludowego naszego regionu uczniowie mieli okazję spróbować regionalnej potrawy-wodzionki. Degustowali ją, a panie odpowiedzialne za jej przygotowanie podzieliły się przepisem, by chętni mogli ją przygotować w domu raz jeszcze.
Nauczyciele wraz z uczniami chcą uroczyście obchodzić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległość, postanowili zasadzić drzewko- jako symbol życia i wolności. Drzewo zostało zasadzone o obecności Pani Dyrektor przed głównym wejściem do placówkiu szkolnej.
Uczniowie ZSP w Rudziczce bardzo chętnie biorą udział w konkurach. Nie zabrakło chętnych również i tym razem, dlatego dwóch reprezentantów z każdej klasy uczyło się wiersza o tematyce patriotycznej. Jury miało ogromny problem w wyborze tych, którzy wypadli najlepiej, ponieważ każdy z uczestników recytował pięknie i z ogromnym zaaangażowaniem. Przyznano jednak nagrody w dwóch katregoriach wiekowych i wyłoniono laureatów.
W listopadzie uczniowie klas czwartych i piątych uczestniczyli w wycieczce do kopalni Luzia w Zabrzu. Dzieci zwiedziły podziemia kopalni, brały czynny udział w wykonywaniu licznych zadań (np. piłowanie, skręcanie elementów wyposażenia kopalni, udzielanie pierwszej pomocy). Następnie uczniowie spotkali się z górnikiem, gdzie dowiedzieli się wielu rzeczy na temat stroju i pracy pod ziemią, a także podszkoliły się w gwarze śląskiej.
Kolejnym konkursem odbywającym się w szkole był konkurs plastyczny pt. "Moja mała ojczyzna". Uczniowie przelewali swoje uczucia do regionu, wsi, kraju na kartkę papieru. Każda z dostarczonych prac świadczy o ogromnej miłości do Polski jaką posiadają uczniowie naszej szkoły.
W ZSP w Rudziczkce miały miejsce również zajecia otwarte o tematyce patriotycznej. Zaproszeni rodzice klas 1A i 2A mieli okazję zobaczyć jak ich dzieci chętnie uczą się o swojej ojczyźnie i co już wiedza na temat Polski.
W ramach projektu "Piękna Nasza Polska Cała" uczniowie chcieli pochwalić się swoją małą ojczyzną. W związku z tym wykonali pocztówkę o swojej miejscowości- Rudziczce i wysłali ją do organizatorki projektu, aby kartka zawisła na wspólnej tablicy z mapą Polski wraz z innymi kartkami ze szkół uczestniczących w projekcie.
Kolejnym zadaniem realizowanym w ramach międzynarodowego projektu jest prezentacja ludowego tańca. Zadania tego podjęli się wybrani uczniowie klasy 1a. W pięknych strojach i ze skupieniem na twarzy zatańczyli śląski taniec ludowy - Trojak.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudziczce odbył się także konkurs fotograficzny "To wszystko Polska". Zadanie polegało na zaprezentowaniu na zdjęciu regionów Polski. Uczniowie wraz z rodzicami mogli sfotografować przyrodę, zabytki, ciekawe miejsca związane z naszym pięknym krajem. Następnie zorganizowano wystawę prac uczniów.
Dnia 13.12.2018 r. zorganizowany został dzień mody patriotycznej. Uczniowie klas od I do VIII w tym dniu przyszli ubrani w stroje nawiązujące do barw narodowych lub pięknych strojów regionalnych. Dzieci przygotowały się bardzo starannie i jury miało problem z wyłonieniem zwycięskiej klasy.
W wielką radościa uczniowie szkoły wzięli udział w zawodach biało-czerwonych. W barwach narodowych wykazywali się nie tylko sprawnością fizyczną, ale również wiedzą o ojczyźnie.
Pamiętając, że jesteśmy mieszkańcami naszej małej ojczyzny- Rudziczki uczniowie klas 5 przygotowali prezentacje multimedialną nt. swojej miejscowości.
Tuż przed świętami obok pastorałek i kolęd w Naszej świetlicy szkolnej zagościła Ulijanka. Wychowankowie mieli okazję przypomnieć sobie tę zabawę ludową. Śmiechu było co nie miara. Zabawa w szczególności przypadła do gustu dziewczynkom. Każda z nich chociaż raz chciała zostać tytułową Ulijanką.