• Miesiąc języków obcych - w bibliotece

• W naszej bibliotece trwa Miesiąc Języków Obcych. Uczniowie codziennie, wchodząc do biblioteki, witają się z nauczycielem i kolegami słowami ,,Dzień dobry", wyrażanymi w różnych językach świata. W pierwszym tygodniu marca poznaliśmy m.in. włoskie, francuskie, angielskie czy czeskie przywitanie. Akcja trwała do końca miesiąca.

Walentynkowy konkurs w bibliotece

• Wyniki

Z okazji walentynek w szkolnej bibliotece został zorganizowany konkurs, nawiązujący do twórczości Jana Brzechwy. Przygotowano gazetkę z wierszami, napisanymi w myśl przysłowia ,,Kto się czubi, ten się lubi" oraz karty konkursowe, na których zamieszczono portrety głównych bohaterów utworów. Dzieci miały za zadanie połączyć ze sobą zakochane pary. Zebrano od uczniów karty, a spośród prawidłowych odpowiedzi komisja wylosowała trzy prace. Emilia Jędrzejewska, Julia Kaczmarczyk oraz Krzysztof Prządka zostali nagrodzeni walentynkowymi pluszowymi serduszkami.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - podsumowanie

• W 2020 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudziczce realizowano Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Było to działanie kilkuetapowe:

1. Od września do października przeprowadzono ankiety wśród uczniów, rodziców i nauczycieli dotyczące czytelnictwa i preferencji czytelniczych. Dzieci i opiekunowie wskazali książki, które w ich ocenie powinny zasilić księgozbiór biblioteki szkolnej. Na podstawie wyników ankiet i po konsultacjach z bibliotekami publicznymi zakupiono do biblioteki szkolnej wskazane przez ankietowanych serie, m.in. Dziennik cwaniaczka, Baśniobór, Supercepcję, Zaopiekuj się mną, Władcę pierścieni, Świnkę Peppę, Kicię Kocię, Igrzyska śmierci czy Mądrą mysz.
            2. W okresie od września do początku listopada zorganizowano kilkanaście spotkań dla dzieci w trybie stacjonarnym: udało się przeprowadzić szereg proczytelniczych warsztatów:  literackich (Jak zmieniam świat? Malala i jej czarodziejski ołówek), informatycznych (Cała biblioteka w kieszeni – poznajemy e-biblio),  plastycznych (Czym jest książka-leporello?) oraz biblioterapeutycznych (Celestynka. Książka w pudełku). Zorganizowano wystawy, imprezę czytelniczą oraz pasowanie na czytelnika dla uczniów klas I.
            3. Aby utrzymać zainteresowanie dzieci i młodzieży książkami po wprowadzeniu nauki zdalnej, stworzono na platformie Classroom sekcje Lekturniczek (odsyłającą młodzież bezpośrednio do udostępnionych bezpłatnie ebooków), przeprowadzono internetowe konkursy, udostępniono uczniom prezentacje oraz zaproponowano narzędzia TIK, które pozwolą na rozwijanie dziecięcych zainteresowań. Jednocześnie umożliwiono dzieciom stacjonarne wypożyczanie książek.
            4. Poprzez platformę Librus przekazano rodzicom uczniów list, opisujący korzyści z głośnego czytania.

Jednocześnie w pierwszym semestrze zakończono trwającą od września komputeryzację księgozbioru biblioteki szkolnej w Rudziczce. Każdy uczeń może samodzielnie wyszukiwać, zamawiać i rezerwować książki poprzez katalog e-biblio.

Dzięki środkom przyznanych w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa zakupiono 819 książek o łącznej wartości 15 000 zł.