• Rok 2022/2023

        • Spotkanie autorskie z Melanią Kapelusz

          5 grudnia o godzinie 13:00 odbyło się spotkanie autorskie dla uczniów naszej szkoły z Melanią Kapelusz- autorką dziewięciu książek oraz kilkuset tekstów literackich dla dzieci. Pani Melania przeczytała dzieciom fragmenty książki "Mitologia. Przygody słowiańskich bogów" i opowiedziała wiele ciekawostek o kulturze Słowian. Był też czas na pytania publiczności i autografy.

          Spotkanie autorskie było nagrodą za udział w programie Szkiełko i Oko. Biblioteka realizowała go we wrześniu i październiku. Miał on na celu popularyzację i zapoznanie publiczności z współczesną twórczością dla dzieci i młodzieży odnoszącą się do epoki romantyzmu.

          Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie 

          https://szkielkoioko.czasdzieci.pl/

          Świąteczna zdrapka biblioteczna

          Z okazji zbliżających się świąt biblioteka szkolna chce zaprosić uczniów do nowej czytelniczej zabawy, pt. Świąteczna zdrapka biblioteczna. Zasady zabawy przedstawiono na grafice powyżej.

          Uczniowie z naszej szkoły laureatami powiatowego konkursu

          W dniu 24 listopada 2022 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie (ul. Piastowska 1) przeprowadzony został Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania 2022. W eliminacjach wzięło udział 30 uczestników w trzech kategoriach wiekowych.

          Uczniowie naszej szkoły zdobyli aż 5 nagród!

          W kategorii klas I-III (poezja Marii Konopnickiej) nasi uczniowie zajęli:

          • II miejsce – Szymon Skrzypczyk
          • III miejsce – Wojciech Biazik

          Kategoria klas 4 – 6 (poezja Wisławy Szymborskiej)

          • I miejsce – Martyna Gaik
          • II miejsce – Hanna Karwot

          Kategoria klas 7 – 8 (poezja polskiego romantyzmu)

          • II miejsce – Weronika Brzoska

          Gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom!

          Biblioteczne konkursy rozstrzygnięte!

          W październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotece szkolnej przeprowadzono dwa konkursy: 

          1. Krasnoludki są wśród nas. Konkurs na okładkę książki inspirowanej twórczością patronki roku 2022, Marii Konopnickiej
          2. Minecraftowa biblioteka. Konkurs na projekt biblioteki w Minecrafcie.

          Uczniowie stanęli na wysokości zadania i zaprojektowali piękne prace plastyczne i graficzne, które można oglądać w poniższej galeriii. 

          Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

          1. Agata Pawlas, Robert Przontka, Aleksandra Tomalka
          2. Ksawery Wałęsa, Natalia Tomalka, Kornel Musur

          Zwycięzcom szczerze gratulujemy!

          Biblioteczna Zabawa „Co jest w środku?” – prawie 70 książkowych darów

          W ostatnim tygodniu października biblioteka szkolna we współpracy z samorządem organizowała Biblioteczną Zabawę "Co jest w środku?". Osoby, które chciały wziąć udział w zabawie, mogły zakupić cegiełkę w cenie 5 złotych, a następnie wyciągnąć dla siebie z tajemniczego bibliotecznego pudła dowolny przedmiot: zabawkę, grę, maskotkę lub artykuł szkolny. Dochód z zabawy został przeznaczony w całości na zakup książek do biblioteki szkolnej, wybranych w ramach plebiscytu na najpopularniejszą książkę.
          W zabawie wzięto udział dokładnie 242 razy i cieszyła się ona ogromnym powodzeniem. Zebrano 1210 złotych i do biblioteki trafiło aż 67 pozycji dla młodych i starszych czytelników, m.in. kolejne części serii Nela, mała reporterka; Minecraft; Wojownicy; Dogman czy Klub opiekunek.

          Program Szkiełko i Oko

          We wrześniu i październiku nasza biblioteka realizowała program Szkiełko i Oko. Miał on na celu popularyzację i zapoznanie publiczności z współczesną twórczością dla dzieci i młodzieży odnoszącą się do epoki romantyzmu. 

          W związku z  200 rocznicą wydania przez Adama Mickiewicza tomu poezji „Ballady i Romanse”, przybliżyliśmy uczniom klas 4, 6 oraz 8 biografię naszego narodowego wieszcza. Uczniowie zaglądali do „kuferka” Adama Mickiewicza, poznawali bohaterów jego poezji oraz projektowali konto Mickiewicza… na Facebooku. 

          Wyniki plebiscytu na najlepszą książkę dziecięcą i młodzieżową

          W drugim tygodniu października we wszystkich klasach naszej szkoły został przeprowadzony plebiscyt na najlepszą książkę dziecięcą i młodzieżową.

          Wyniki Plebiscytu na najpoczytniejszą książkę dziecięcą

          Klasy I-III

          1. Minecraft. Frigiel i Fluffy (24 głosy)
          2. Seria Nela, Mała Reporterka (13 głosów)
          3. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, Justyna Bednarek (12 głosów)

          Klasy IV-VIII

          1. Seria J. K. Rowling, Harry Potter (28 głosów)

          2a. Ex aequo Susan Collins, Igrzyska śmierci (13 głosów)

          2b. Ex aequo Jeff Kinney, Dziennik cwaniaczka (13 głosów)

          3. Jean-Jacques Sempé, René Goscinny Mikołajek (8 głosów)

          List z Kancelarii Prezydenta i autograf Pierwszej Damy

          Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce otrzymał list z podziękowaniami za udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Do podziękowań dołączono specjalne wydanie Ballad i Romansów Adama Mickiewicza ze złożonym przez Pierwszą Damę, Agatę Kornhauser-Dudę autografem.

          Narodowe Czytanie odbyło się w naszej szkole 2 września i miało na celu promocję kanonu literatury polskiej wśród młodzieży.

          Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

          Więcej informacji o Narodowym Czytaniu można znaleźć na stronie: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2022-ballady-i-romanse

          Kampania czytelnicza - "Mała książka - wielki człowiek"

          Miło nam poinformować, że w październiku uczniowie klasy 1 wzięli udział w kampanii „Mała książka – wielki człowiek” zorganizowanej przez Instytut Książki we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

          W ramach kampanii uczniowie otrzymali pakiety czytelnicze: książkę „Pierwsze abecadło”, która jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych, broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, pełniącą dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.

          Więcej informacji o kampanii „Mała książka – wielki człowiek” na stronie http://wielki-czlowiek.pl/

          Całoroczna akcja Cała Polska czyta dzieciom w grupie I przedszkola

          W październiku zainaugurowaliśmy całoroczną akcję czytelniczą "Cała Polska czyta dzieciom" w najmłodszej grupie przedszkolnej. Raz w tygodniu nauczyciel bibliotekarz odwiedza grupę Misiów, którym czyta fragmenty wybranych książeczek dostosowanych do wieku maluchów. Na pierwszym spotkaniu dzieci poznały książki "z dziurami" autorstwa Hectora Dexeta.

           

          Pasowanie na czytelnika

          11.10 odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników naszej biblioteki szkolnej. Uczniowie spotkali baśniowe postacie, Kota w butach, Małą Syrenkę, Kopciuszka oraz Królewnę Śnieżkę i pomogli im rozwiązać trapiące ich problemy. Na koniec akademii otrzymali zakupione ze środków Rady Rodziców książeczki pt. Kicia Kocia w bibliotece.

           

           

          Tych książek nie wolno było czytać

          W ostatnim tygodniu września w bibliotece obchodziliśmy Tydzień Zakazanych Książek. Jest to coroczne święto wolności czytania, obchodzone jest na całym świecie od 1982 r. zwykle w ostatnim tygodniu września, podkreśla wartość bezpłatnego i otwartego dostępu do informacji. Wśród książek, które w ciągu ubiegłych wieków były objęte zakazem czytania z powodów politycznych lub społecznych znalazły się m.in. takie arcydzieła literatury polskiej i światowej jak Biblia, Pan Tadeusz, Dziady, wiersze Czesława Miłosza, Rok 1984, Folwark zwierzęcy.

          Uczniowie mogli oglądać wystawkę książek, skanować kody QR i sprawdzić, z jakich powodów zakazywano czytania!

           

          Szkolna Gra "Zakropkowani" z wykorzystaniem kodów QR

          W miniony czwartek (15.09) w naszej szkole miała miejsce gra z wykorzystaniem kodów QR. Wziąć w niej mogli udział uczniowie klas IV-VIII, współpracujący ze sobą w dwuosobowych zespołach.
          Aby wziąć udział w grze, należało zgłosić się do biblioteki w terminie 12.09-15.09 i pobrać kartę gry.
          Na terenie szkoły zostały ukryte kody QR z zakodowanymi fragmentami książki. Uczniowie biorący udział w grze przy pomocy własnych telefonów komórkowych na przerwach śródlekcyjnych mogli je rozkodowywać i nanosić we właściwej kolejności na kartę gry.

          Wśród drużyn, które dostarczyły do biblioteki prawidłowo wypełnione karty gry zostały rozlosowane kropkowe upominki i wręczone w piątek 16.09. Nagrody trafiły do Szymona i Przemka z kl. 8b, Oliwii i Weroniki z kl. 8a, Dominiki oraz Zuzi z kl. 6b.
          W grze wzięło udział 63 osoby.

          Narodowe Czytanie 2022 - To lubię

          W tym roku biblioteka wzięła udział w XI edycji Narodowego Czytania i przystąpiono do wspólnej lektury Ballad i romansów Adama Mickiewicza.

          Akcja odbywała się pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i jak napisał w liście Andrzej Duda:

          "– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…)"

          Uczniowie klas 6 podczas wspólnego czytania zapoznani zostali z istotą i celami akcji oraz poznali nieznane oblicze młodego Adama Mickiewicza, który swojej ukochanej Maryli Wereszczakównie zadedykował przewrotny utwór To lubię zamieszczony w Balladach i romansach. Jak pisze Emilia Kiereś w wydaniu tej książki:

          "Adam Mickiewicz był figlarzem. Rzadko się o tym mówi, zwłaszcza w podręcznikach - ale jako chłopak był wesołym łobuziakiem, a przy tym budził powszechną sympatię [...] To lubię ma w sobie rys podobnego poczucia humoru i kiedy wie się o skłonności Mickiewicza do psot, można lepiej zrozumieć dlaczego napisał tę balladę" (s. 118).

          O akcji można przeczytać: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2022-ballady-i-romanse

          Zachęcamy także do sięgnięcia po ten tomik poezji. Jest udostępniony w wolnym dostępie na stronie:

          https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/ballady-i-romanse/

          Regał bookcrossingowy - Podaj dalej

          Od 5 września wznawiamy akcję Podaj dalej - regał bookcrossingowy. Bookcrossing jest ideą, polegającą na nieodpłatnym przekazywaniu książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych.

           

          Projekt Wikiteka

          Z radością informujemy, że w roku szkolnym 2022/2023 biblioteka będzie realizować projekt Wikiteka w ramach programu Wikiszkoła.

          O szczegółach projektu poinformujemy w II semestrze roku szkolnego.

          O działaniach w ramach Wikiszkoły warto przeczytać na stronie: https://wikiszkola.pl/

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce
      • szkoła tel/fax/ 32 2124013 przedszkole tel. 32 2124445
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce ul. Woszczycka 20 43-267 Rudziczka Poland
      • Identyfikator ePUAP: zsprudz1
      • Dyrektor ZSP Rudziczka Jacek Indeka
      • Wicedyrektor ZSP Rudziczka Anna Matyjaszczyk
      • godziny pracy sekretariatu: 7.00 - 15.00
      • w okresie wakacyjnym sekretariat przyjmuje petentów w godzinach: 8.00 - 13.00 lub w godzinach 7.00 - 15.00 po wcześniejszym telefonicznym umówieniu
      • Marcin Gruszka
      • 785 465 194
    • Logowanie