Nowa galeria Wycieczka klasy pierwszej została dodana do albumu fotograficznego
Kozia Góra i my :))
Nowa galeria Wycieczka klasy pierwszej została dodana do albumu fotograficznego
Kozia Góra i my :))
7 października klasa 8a i 8b odwiedziły jednostkę wojskową w ramach dnia otwartego koszar. Uczniowie brali udział w obchodach święta 18batalionu powietrznodesantowego w Bielsku-Białej. Celem wycieczki było pogłębienie wychowania patriotycznego i społecznego, a także poznanie pracy żołnierzy, sprzętu, ubioru i wyposażenia wojska.
Po takiej wizycie już wielu chłopców deklaruje chęć zostania w przyszłości zawodowym żołnierzem!
Nasi wolontariusze. Zakończyliśmy akcję Żonkil. W tym roku sadziliśmy żonkile na Polu Nadziei w Hospicjum im. JP II w Żorach.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom , którzy w tej akcji brali udział i wsparli to wspaniałe dzieło. zob. zakł. Wolontariat.
W ostatnim tygodniu września w bibliotece obchodziliśmy Tydzień Zakazanych Książek. Jest to coroczne święto wolności czytania, obchodzone jest na całym świecie od 1982 r. zwykle w ostatnim tygodniu września, podkreśla wartość bezpłatnego i otwartego dostępu do informacji. Wśród książek, które w ciągu ubiegłych wieków były objęte zakazem czytania z powodów politycznych lub społecznych znalazły się m.in. takie arcydzieła literatury polskiej i światowej jak Biblia, Pan Tadeusz, Dziady, wiersze Czesława Miłosza, Rok 1984, Folwark zwierzęcy.
Uczniowie mogli oglądać wystawkę książek, skanować kody QR i sprawdzić, z jakich powodów zakazywano czytania!
Nasza szkoła uczestniczy w akcji XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej
7 października 2022 r. pod hasłem:
Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Program:`
03-06.10.2022. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole
07.10.2022. Egzaminy z tabliczki mnożenia:
Uczeń wybiera los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia.
Na przykład:
6·?=54
24:?=8
?:7=6
56=7·?
63:7=?
● Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł
Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT).
Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!
Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!
Na zajęciach języka polskiego, podsumowujących omawianie wybranych tekstów biblijnych w ramach innowacji pedagogicznej “Smaki naszych lektur” uczniowie klasy 6 jeszcze raz omówili podstawowe wiadomości o Biblii, biblijne związki frazeologiczne oraz biblijny język symboli. Następnie uczniowie własnoręcznie wypiekali chleb - symbol, którego podstawowe znaczenia ściśle związane są z księgami Starego i Nowego Testamentu.
Mąka, drożdże, sól, mleko, cukier… - efektem wymieszania wszystkich składników był wyrośnięty, wypieczony bochenek, symbolicznie podzielony i w całości zjedzony przez uczniów.
Życzenia, upominki, uśmiech na twarzy... Tak właśnie wyglądał Dzień Chłopaka w naszej szkole. Samorząd Uczniowski wręczył naszym wspaniałym uczniom słodki upominek oraz zorganizował "Kiermasz słodkości". Nie zabrakło również konkursu na NAJLEPSZEGO CHŁOPAKA. Wręczono dyplomy SUPER BOHATERÓW oraz specjalne odznaki SUPER CHŁOPAKA.
Koniec września był pod znakiem II edycji Biegu po książkę. W tym roku tor szybkościowy przeniesiony został na salę gimnastyczną z uwagi na deszczową aurę. Mimo tego również cieszył się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodszych ucziów. Każdy, kto chciał mógł wystartować, ale zwycięzca z każdej klasy był tylko jeden. Ten najszybszy otrzymał upominek w postaci książki. Cieszymy się, że tak dużo dzieci wzięło udział w zabawie, bo przede wszystkim to ta zabawa się liczyła najbardziej i zapraszamy do następnej edycji za rok.
Uniwersytet Śląski otworzył swój kampus w Katowicach dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych w ramach Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego.
W dn. 22.09.2022 r. uczniowie klasy 7a, 8a i 8b mogli uczestniczyć w kilku wykładach, prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego oraz pracowników placówek naukowo-badawczych.
Uczniowie brali udział w programie „Osobliwości świata fizyki” i z zaciekawieniem wysłuchali wykładu pt. „Światło – jak widzimy świat?” oraz „Woda – żywioł niezwykły”.
W ubiegłym tygodniu (16.09) podczas omawiania na języku polskim wybranych fragmentów tekstów pochodzących z Biblii, uczniowie klas 6b i 6a poznawali biblijne związki frazeologiczne. Aby utrwalić przyswojoną wiedzę, uczniowie wcieli się w malarzy i za pomocą farb i kartonu stworzyli biblijny fresk frazeologiczny. Fragmenty fresku można oglądać na gazetce przed biblioteką.
We wtorek, 20 września w klasach szóstych zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone kształtowaniu prospołecznych postaw pt. Jak bierni obserwatorzy mogą stać się bohaterami? – zajęcia. P. Danuta Mika z Biblioteki Pedagogicznej w Pszczynie na podstawie Projektu Bohaterskiej Wyobraźni prof. F. Zimbardo rozmawiała z uczniami o hejcie, konformizmie, obojętności, efekcie gapia czy efekcie reflektora. Bardzo dziękujemy za przeprowadzone zajęcia!
W miniony czwartek (15.09) w naszej szkole miała miejsce gra z wykorzystaniem kodów QR. Wziąć w niej mogli udział uczniowie klas IV-VIII, współpracujący ze sobą w dwuosobowych zespołach.
Aby wziąć udział w grze, należało zgłosić się do biblioteki w terminie 12.09-15.09 i pobrać kartę gry.
Na terenie szkoły zostały ukryte kody QR z zakodowanymi fragmentami książki. Uczniowie biorący udział w grze przy pomocy własnych telefonów komórkowych na przerwach śródlekcyjnych mogli je rozkodowywać i nanosić we właściwej kolejności na kartę gry.
Wśród drużyn, które dostarczyły do biblioteki prawidłowo wypełnione karty gry zostały rozlosowane kropkowe upominki i wręczone w piątek 16.09. Nagrody trafiły do Szymona i Przemka z kl. 8b, Oliwii i Weroniki z kl. 8a, Dominiki oraz Zuzi z kl. 6b.
W grze wzięło udział 63 osoby.
Od 9 do 16 września w korytarzu przy sali gimnastycznej pojawiła się (po)wakacyjna fotościanka. Zdjęcia z wakacyjnymi gadżetami, zamieszczonymi w walizce można było sobie zrobić na przerwach śródlekcyjnych przez cały tydzień. Prezentujemy galerię zdjęć.
W obecnym roku szkolnym klasa I będzie brała udział w Międzynarodowym projekcie edukacyjnym „KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE” rok szkolny 2022/23,
Głównym celem projektu jest zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczestników poprzez różnorodne działania plastyczne.
Projekt prowadzi do zmiany stylu edukacji plastycznej z odtwórczej (szablonowej, schematycznej, rutynowej) w prawdziwie twórczą, nowoczesną i promującą oryginalność.
Cele główne projektu:
Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczestników poprzez działania plastyczne.
* Arteterapia rozwojowa dla dzieci oraz profilaktyka zdrowia psychicznego.
* Inicjowanie i promowanie twórczości plastycznej we
współpracy z nauczycielami/pedagogami/terapeutami prowadzącymi projekt.
Cele szczegółowe:
* Prowadzenie twórczych działań plastycznych wspierających rozwój, a szczególnie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, integracji sensorycznej, spostrzegania, pamięci, uwagi i mowy.
* Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia i aktywności plastycznej w zakresie eksperymentowania z różnymi materiałami, narzędziami i technikami plastycznymi, nabywania doświadczeń i polisensorycznego poznawania stymulującego rozwój.
* Rozwijanie wyobraźni i kreatywności.
* Tworzenie prac plastycznych inspirowanych przyrodą, naturą i najbliższym otoczeniem za pomocą różnych technik rysunkowych, malarskich, graficznych, papierowych i mieszanych.
* Rozwijanie samodzielności, wzmacnianie poczucia sprawczości i wiary we własne możliwości.
* Kształtowanie postaw proekologicznych poprzez recykling plastyczny oraz wykluczenie materiałów zawierających plastik.
Data rozpoczęcia projektu - 09.2022 r., data zakończenia projektu - 05.2023 r.
Uczniowie w każdym miesiącu będą realizować zadania projektowe, przewidziane przez regulamin projektu. Nauczyciel regularnie co miesiąc będzie wysyłał wybrane prace i zamieszczał na odpowiedniej stronie projektu. W czerwcu dzieci otrzymają certyfikat potwierdzający wykonanie projektu.
W tym roku biblioteka wzięła udział w XI edycji Narodowego Czytania i przystąpiono do wspólnej lektury Ballad i romansów Adama Mickiewicza.
Akcja odbywała się pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i jak napisał w liście Andrzej Duda:
"– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…)"
Uczniowie klas 6 podczas wspólnego czytania zapoznani zostali z istotą i celami akcji oraz poznali nieznane oblicze młodego Adama Mickiewicza, który swojej ukochanej Maryli Wereszczakównie zadedykował przewrotny utwór To lubię zamieszczony w Balladach i romansach. Jak pisze Emilia Kiereś w wydaniu tej książki:
"Adam Mickiewicz był figlarzem. Rzadko się o tym mówi, zwłaszcza w podręcznikach - ale jako chłopak był wesołym łobuziakiem, a przy tym budził powszechną sympatię [...] To lubię ma w sobie rys podobnego poczucia humoru i kiedy wie się o skłonności Mickiewicza do psot, można lepiej zrozumieć dlaczego napisał tę balladę" (s. 118).
O akcji można przeczytać: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2022-ballady-i-romanse
Zachęcamy także do sięgnięcia po ten tomik poezji. Jest udostępniony w wolnym dostępie na stronie:
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/ballady-i-romanse/
Uczniowie przygotowali także galerię ilustracji, przedstawiających świat Mickiewiczowskiego fantasy.
Rodzice, którzy w roku szkolnym 2022/2023 planują udział dzieci w zajęciach świetlicowych proszeni są o oddanie w sekretariacie " Karty zgłoszenia na świetlicę szkolną".
Świetlica szkolna czynna od godziny 7:00-16:00.
W załącznikach: druk" Karty zgłoszenia na świetlicę szkolną" i druk "Deklaracja Rodzica-obiady".
Czytanie książek to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzie wymyślili – napisała kiedyś Wisława Szymborska.
Przez cały rok szkolny 2021/2022 realizowany był w naszej szkole ogólnopolski projekt "Czytanie ma moc". Odpowiedzialna za projekt była pani Aleksandra Sobańska. Zajęcia prowadzone były w oparciu o książki Magiczne drzewo. Stwór oraz Mikołajek. Psze pani, on ściąga. Uczniowie ćwiczyli umiejętności krytycznego myślenia, dyskutowania oraz kreatywności.
Niezmiernie miło nam poinformować, że nasza szkoła uzyskała tytuł EKO-SZKOŁA 2022!
Przez cały rok szkolny 2021/2022 realizowany był w naszej szkole ogólnopolski projekt "EKO - SZKOŁA 2022". Patronat nad projektem objęło m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Odpowiedzialna za projekt była pani Aneta Merkel, która otrzymała tytuł Promotora Ekologii 2022. Realizacja wszystkich punktów obowiązkowych z regulaminu była możliwa dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej. Poniżej przedstawiony został raport z naszych działań wysłany do organizatora projektu - pani Joanny Gadomskiej.
Dziękujemy wszystkim Uczniom i Nauczycielom, którzy przyczynili się do tego sukcesu!
Serdecznie witamy po wakacjach wszystkich uczniów, przedszkolaków i ich rodziców.
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Oświęcimskich w Rudziczce
Rok szkolny 2022/2023 rozpocznie się dnia 01.09.2022r.mszą św. w kościele M.M. Kolbego o godz. 8:00. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami przejdą do szkoły. W sali gimnastycznej szkoły nastąpi powitanie rodziców, uczniów i nauczycieli, a następnie uczniowie udadzą się na spotkania z wychowawcami w salach szkolnych. Dnia 01.09.2022r. świetlica szkolna czynna od godz. 7:00- 16:00.
Przedszkole Publiczne im. Powstańców Śląskich w Rudziczce
Dnia 1 września 2022r. przedszkole będzie czynne w godzinach od 6:30-16:00. Rodzice przyprowadzają dzieci zgodnie z zadeklarowanymi godzinami.
Wszystkim dzieciom życzymy aby czas spędzony w przedszkolu upłynął na wesołej i radosnej zabawie, a rodzicom udanej współpracy z naszą placówką.
Dzieci 6- letnie, 5- letnie i 4-letnie urodzone do dnia 15.02.2018r. zapraszamy do oddziałów przedszkolnych w budynku szkoły.
Dzieci 4-letnie i 3-letnie zapraszamy do oddziału przedszkolnego, który znajduje się w budynku przedszkola.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się dnia 24.06.2022r mszą świętą w kościele parafialnym, następnie uczniowie klas I-VII przeszli do szkoły, aby tam z rąk swoich wychowawców otrzymać upragnione świadectwo zakończenia roku szkolnego. Świadectwo, które jest biletem do WAKACJI!
,,Wypłyń na głębię…” Taki cytat wybrali absolwenci, aby im towarzyszył w ostatnim dniu nauki w naszej szkole.
O godz.09:00 odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022 oraz pożegnania uczniów klasy VIII. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas V-VIII, grono pedagogiczne, rodzice uczniów oraz zaproszeni goście – Wójt Gminy Suszec oraz Dyrektor GZUW.
Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Nastąpiło także uroczyste przekazanie sztandaru uczniom klasy VII. Część oficjalną uświetniło pełne gratulacji i życzeń przemówienie Pani Dyrektor – Magdaleny Merkel, skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli.
Później Wychowawcy wraz z Panią Dyrektor wręczyli świadectwa i nagrody uczniom kl.V -VII wyróżniającym się w nauce i zachowaniu. Następnie Dyplom oraz Świadectwo Ukończenia Szkoły otrzymali wszyscy nasi absolwenci.
W dalszej części uczniowie klasy VIII zasiedli na statku, który raz jeszcze przeprowadził ich przez lata edukacji w naszej szkole, na zakończenie absolwenci podziękowali wszystkim, dzięki którym mogą wypłynąć w kolejny rejs… nauczycielom, rodzicom oraz wszystkim pracownikom szkoły.
Szczególne przesłanie i podziękowania absolwenci skierowali do odchodzącej na emeryturę Pani Dyrektor Magdaleny Merkel, która przez 20 lat była dyrektorem ZSP w Rudziczce. Słowa podziękowania dla Pani Dyrektor skierował również Wójt Gminy Suszec Pan Marian Pawlas, Dyrektor GZUW Pan Zbigniew Łoza, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Morcinek oraz nauczyciele i Samorząd Uczniowski.
Szanowni Państwo, drodzy Rodzice, kochana Młodzieży!
Dziękujemy Wam za wspólnie spędzone lata, współpracę, waszą obecność, wsparcie, dobre słowo, radę i za ten piękny dzisiejszy pożegnalny dzień.
Powered by aSc EduPage