• Wizyta w Muzeum Miejskim w Żorach

          • Jaka może być korzyść z koszuli utkanej z pokrzyw, a jakie zalety posiada ta zrobiona z kory drzewa albo jelita foki? Kiedy ciało wymaga ochrony przed chłodem, pomysłowość ludzka nie zna granic. W czwartek 9 listopada uczniowie klasy III pojechali do Muzeum Miejskiego w Żorach, gdzie wzięli udział w warsztatach związanych z historią tkanin, tkactwa, ubrań. Podziwiali ubiory z różnych stron świata zgromadzone w muzeum, a potem sami próbowali tkać na małych krosnach. Korzystając z okazji klasa III zwiedziła również nowoczesną Bibliotekę Miejską, gdzie dzieci uczyły się, jak korzystając z nowoczesnych technologii, szybko i samodzielnie wypożyczyć lub zwrócić książki.

            Więcej zdjęć w galerii.

          • Aktywności na lekcjach biologii #LaboratoriaPrzyszlosci

          • W minionym tygodniu klasa 7b i 7a wykonały wraz z nauczycielem biologii model układu pokarmowego, przez który wspólnie przeprowadziliśmy etapy trawienia banana i kakaowych herbatników. Radości i śmiechu nie było co miara! Każdy mógł „poczuć się” jak jeden z odcinków układu pokarmowego bądź enzym trawiący. Było to ciekawe podsumowanie działu. 

            Uczniowie klasy 5 przy okazji omawiania tematu „Komórka zwierzęca” tworzyli własne komórki zwierzęce 3D przy pomocy połówek styropianowych kul i plasteliny. Niezwykle smakowite okazały się komórki przygotowane z galaretki, owoców i żelek samokowych! Ważne informacje na temat ww. komórki zostały utrwalone przy pomocy wykonanych modeli.

            W klasie 6 również nie mało się dzieje. Po omówieniu tematu „Parzydełkowce” uczniowie wykonali modele meduz z wykorzystaniem własnych pomysłów i różnych materiałów. Powstały niezwykłe modele morskich stworzeń, dzięki czemu uczniowie lepiej zapamiętali ich budowę i najważniejsze informacje na ich temat.

          • Mała książka - wielki człowiek - kampania czytelnicza

          • Miło nam poinformować, że w październiku uczniowie klas 1 wzięli udział w kampanii „Mała książka – wielki człowiek” zorganizowanej przez Instytut Książki we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

            W ramach kampanii uczniowie otrzymali pakiety czytelnicze: książkę „Wnuczka antykwariusza" oraz broszurę dla rodziców, zachęcającą do głośnego czytania dzieciom w każdym wieku.

            Więcej informacji o kampanii „Mała książka – wielki człowiek” można znaleźć na stronie http://wielki-czlowiek.pl/

          • Światowy Dzień Jeża

          • Jeże to największe ssaki owadożerne w Polsce. Są one niezwykle pożyteczne, zwłaszcza w ogrodach. Jesień to czas, kiedy jeże szykują się do zimnowego snu, dlatego też można im pomóc tworząc kryjówki.
            Dzisiaj, tj. 10 listopada, uczniowie kl. 1a uczcili Światowy Dzień Jeża.
            Z tej okazji zapoznali się z ciekawostkami na temat wspomnianego zwierzęcia, obejrzeli film edukacyjny i wykonali pracę plastyczną- śpiącego w liściach jeża. Najciekawszą częścią zajęć jednak okazało się korzystanie z Gogli VR, kiedy to uczniowie mogli z bliska obserwować jesienny krajobraz, tak charakterystyczny dla jeża. 

          • Dzień Zdrowego Śniadania i uśmiechnięte kanapki :) #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.  Doskonale o tym wiedzą uczniowie naszej szkoły :)

            W ramach obchodów tego nietypowego święta 8.11.2023 r. Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekunek zorganizował kiermasz zdrowego śniadania, podczas którego uczniowie oraz nauczyciele mogli zakupić zdrowe i pożywne i uśmiechnięte kanapki oraz degutować różne warzywa :)

          • Dzień pełen witamin

          • Uczniowie klasy III wiedzą doskonale jak zadbać o zdrowie jesienią. W ramach Dnia Zdrowego Śniadania w tym roku przygotowaliśmy pyszny i zdrowy sok marchewkowo-jabłkowy oraz koktaj z bananów, kiwi oraz jogurtu naturalnego. Sok oraz koktajl zostały przygotowane bez dodatku cukru, na bazie samych owoców i marchewki.  Zaangażowanie w pracę, puste kubeczki po soku oraz uśmiech dzieci bezcenne!

            ​​​​​​​Więcej zdjęć w galerii.

          • Różowa skrzyneczka - wsparcie w dorastaniu #LaboratoriaPrzyszlosci

          • W tym tygodniu w toalecie dla dziewczyn w naszej szkole pojawiła się niewielka różowa skrzyneczka, w której znajdują się bezpłatne tampony i podpaski. To nowa inicjatywa realizowana przez Fundację Różowa Skrzyneczka, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do środków higienicznych.

            W dniu dzisiejszym zorganizowane zostało spotkanie dla dziewcząt z opiekunkami Samorządu Uczniowskiego - p. Anetą Merkel i Aleksandrą Sobańską. Podczas spotkania nauczycielki opowiedziały o założeniach projektu.

            Przekaz był bardzo prosty: nie jesteście same, wspieramy Was!

            Jest to piękna lekcja solidarności oraz wsparcia, tak bardzo potrzebnego w wieku dorastania.

          • ,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie" - czytamy „Dziady”

          •      W tym szczególnym listopadowym dla polskiej tradycji i kultury czasie, tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, uczniowie klas VII przystąpili do czytania II części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

                 Wspólne, głośne czytanie tego ponadczasowego dramatu zostało wzbogacone o elementy teatralnej inscenizacji. Kreatywni uczniowie zadbali o odpowiednie stroje i charakteryzację, a sala lekcyjna nabrała klimatu cmentarnej kaplicy.

                  Zaangażowanie siódmoklasistów w realizację tego przedsięwzięcia oraz ich emocjonalny stosunek do odgrywanych ról najlepiej świadczą o tym, że taka niekonwencjonalna forma zapoznania z tekstem okazała się dla nich atrakcyjna, a II część „Dziadów” stała się czymś więcej niż tylko szkolną lekturą :)

          • Zajęcia w ramach innowacji Anatomia sztuki - #LaboratoriaPrzyszlosci

          • W październiku uczniowie klas 7 brali udział w interdyscyplinarnym bloku zajęć poświęconym jednemu z najsłynniejszych szkiców na świecie - Człowiekowi wirtuwiańskiemu, autorstwa Leonarda da Vinci. Na zajęciach z języka polskiego omówiliśmy symbolikę tego renesansowego dzieła, historię jego powstania oraz obejrzeliśmy współczesne obrazy nawiązujące do słynnego szkicu. Na zajęciach z biologii opracowywaliśmy kartę pracy, przedstawiającą model człowieka wirtuwiańskiego i jego mięśnie. Na koniec tworzyliśmy własne symetryczne okręgi w plenerze :)

          • Konkurs przyrodniczy

          • Dzisiaj o godz. 8:00 odbył się szkolny konkurs przyrodniczy. Pod przewodnictwem p. Merkel i p. Cierpioł uczniowie wzięli udział w teście dotyczącym znajomości zagadnień ekologicznych, pominków przyrody, tajemnic życia flory i fauny, ochrony przyrody, ukształtowania terenu, itp.
            Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego dopisała wysoka frekwencja. Sam test składał się z 26 pytań wielokrotnego wyboru. Uczniowie podeszli do testu przygotowani i bardzo zmotywowani, by zostać zwyciężcą i jednocześnie największych miłośnikiem przyrody w ZSP Rudziczka.
            Już wkrótce zostaną ogłoszone wyniki.
            Dziękujemy wszystkim uczniom za udział!

          • Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej - wyjście do kina kl. 7a

          • W ubiegłym tygodnie uczniowie z klasy 7a wzięli udział w pierwszych już zajęciach filmowych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Obejrzeliśmy film pt. Żałuję, który był kolejną propozycją z cyklu Od czytania do oglądania - egzamin ósmoklasisty. W trakcie prelekcji, a także podczas panelu dyskusyjnego, zorganizowanego tuż po seansie, uczniowie mogli wspólnie zastanowić się i omówić problem przemocy rówieśniczej, konfromizmu oraz bierności.

          • Październikowe aktywności na zajęciach języka polskiego w klasie 6 - Lab.P

          • Na październikowych zajęciach języka polskiego w klasie 6 uczniowie poznawali gatunki literackie występujące w Biblii. Podczas poznawania Księgi nad księgami czytali teksty przypowieści, takich jak Przypowieść o miłosiernym samarytaninie, Przypowieść o talentach, Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych. Wspólnie udało im się wykonać inscenizację kilku biblijnych tekstów.

            Od tego tygodnia młodzież wkroczyła do świata gramatyki i przy pomocy googli VR utrwalała wiadomości od odmiennych częściach mowy :)

          • Dni kariery -spotkanie z dyrygentami chóru; "Spotkanie z muzyką" Fundacja JSW, LAB.P

          •  

            Klasa II i III poznały pracę muzyków- dyrygentów chóru Canticum Novum. Dowiedzieliśmy się co to kamerton, accapella, jakie są rodzaje chórów, zagraliśmy na instrumentach perkusyjnych i poznaliśmy wiele innych ciekawostek, jak pracuje chór.

             

            Realizacja zajęć- cyklicznych "Spotkań z muzyką" jest jednym z etapów realizowanego przez naszą szkołę projektu "Muzyka łagodzi obyczaje" dofinansowanwgo przez Fundację JSW.

          • Przytul się do drzewa

          • Ogólnopolska kampania PRZYTUL się do DRZEWA ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. #straznicylasow , @straznicylasow

          • Uczennica z 7a w finale Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego

          • 18 października odbył się XIX Wojewódzki Konkurs Poezji Zbigniewa Herberta. Brało w nim udział troje uczniów naszej szkoły: Paulina Marcol, Aleksandra Grzegorzek oraz Damian Buch. Eliminacje w konkursie były wyjątkowo trudne, ponieważ przystąpiło do nich ponad 50 recytatorów. Do finału na szczeblu wojewódzkim dostała się Paulina. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i trzymamy kciuki w kolejnych recytacjach!

          • Laureatki konkursu literackiego organizowanego przez Teatr Ateneum

          • 14 października odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu literackiego konkursu ,,(Nie) zwykłe Heheszki" organizowanego przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum.

            Uczennice klasy 7b - Wiktoria Karzełek i Michalina Czarnula - zostały laureatkami tego konkursu: Michalinę nagrodzono wyróżnieniem, a Wiktoria zajęła II miejsce. Dodatkowo, uczennice wraz z zaproszonymi gośćmi miały okazję obejrzeć przedstawienie, w którym na scenie młodzież za pomocą satyry opowiedziała o tym, co ją irytuje w otaczającej rzeczywistości.

            Obu reprezentantkom naszej szkoły ogromnie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Pasowanie na ucznia i czytelnika - #LaboratoriaPrzyszlosci

          • 13 października br. w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na uczniów i czytelników dzieci klasy Ia i Ib.

            W uroczystości brali udział uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami, dyrektor szkoły p. Jacek Indeka, rodzice uczniów oraz zaproszeni goście.

            Najpierw odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klas pierwszych. Następnie w niezwykle podniosłej atmosferze uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi uczniami oraz godnie reprezentować swoją szkołę. Po złożeniu ślubowania pan dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. 

            Następnie odbyło się pasowanie na czytelnika - uczniowie klasy 7b przeprowadzili krótki "egzamin", sprawdzający znajomość baśni. Pierwszoklasiści zdali go śpiewająco :)

            Na koniec każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, książkę oraz upominek.

            Po wspólnych zdjęciach uczniowie wraz z rodzicami wzięli udział w poczęstunku.

            Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce
      • szkoła tel/fax/ 32 2124013 przedszkole tel. 32 2124445
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce ul. Woszczycka 20 43-267 Rudziczka Poland
      • Identyfikator ePUAP: zsprudz1
      • Dyrektor ZSP Rudziczka Jacek Indeka
      • Wicedyrektor ZSP Rudziczka Anna Matyjaszczyk
      • godziny pracy sekretariatu: 7.00 - 15.00
      • w okresie wakacyjnym sekretariat przyjmuje petentów w godzinach: 8.00 - 13.00 lub w godzinach 7.00 - 15.00 po wcześniejszym telefonicznym umówieniu
      • Marcin Gruszka
      • 785 465 194
    • Logowanie