• Nasza szkoła z certyfikatem udziału w projekcie “Z ekologią na TY”!

          • W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła brała udział w ogólnopolskim projekcie ekologicznym “Z ekologią na TY”.

            Głównym założeniem tego projektu było wzbudzenie wrażliwości uczniów na potrzeby naszej planety, utrwalanie od najmłodszych lat proekologicznych zachowań oraz nauka obserwacji zjawisk przyrodniczych.

            Projekt „Z ekologią na Ty” uświadomił naszym uczniom, jak zmiana najdrobniejszych czynności i codziennych nawyków może wpłynąć na poprawę jakości naszego środowiska. Podczas realizacji projektu dzieci nauczyły się współdziałania w zespołach klasowych oraz nawiązywania pozytywnych relacji z rówieśnikami.

          • Jazda na desce surfingowej #laboratoria przyszłości

          • W ramach lekcji wychowania fizycznego uczennice klasy 5 za pomocą okularów VR poznały ekstremalny sport, jakim jest jazda na desce surfingowej. Za pomocą oglądanego filmiku przez okulary VR mogły przenieść się na fale i próbować wirtualnie pływać na desce. Było trochę zabawy i śmiechu.

          • Żywa lekcja biologii #LaboratoriaPrzyszłości

          • W minionym tygodniu na lekcję biologii w klasie VIa i VIb zawitał niecodzienny gość! Był to ptak – papuga z gatunku szkarłatka królewska. Wojtek, bo tak jego imię brzmi, za uprzejmością taty Igora O. z klasy VIb przybył do nas z domowej hodowli na żywą lekcję biologii. Nasi uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat trybu życia tego ptaka, m.in. gdzie można dziko go spotkać, czym go należy karmić, jak długo może żyć w niewoli itp. Była to niezwykła lekcja, na której uczniowie mogli w ciekawy sposób podsumować temat „Ptaki – kręgowce zdolne do lotu”.

            Bardzo dziękujemy tacie Igora – panu Jarkowi za możliwość zaprezentowania nam swojej papugi!

          • Światowy Dzień Ziemi 2023 #LaboratoriaPrzyszłości

          • 22 kwietnia święto swoje obchodziła nasza planeta Ziemia. W związku z tym 25 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel, który przedstawiła klasa IV. Uczniowie przybliżyli problemy dotyczące zagrożeń naszej planety. Przypomnieli, że stan naszego środowiska przyrodniczego zależy od każdego z nas i to my - ludzie jesteśmy odpowiedzialny za przyszłość naszej planety. Wszyscy chcemy przecież żyć w zdrowym środowisku, dlatego musimy wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym. Występ uświetniła piosenka o tematyce ekologicznej w wykonaniu szkolnego chóru.

            Społeczność szkolna zobowiązała się również do posprzątania naszej okolicy. W ten sposób uczniowie naszej szkoły, zaopatrzeni w gumowe rękawiczki i worki wybrali się w teren.

            W klasach młodszych, jak i starszych nauczyciele przeprowadzili lekcje dotyczące Dnia Ziemi i włączyli się do obchodów. W świetlicy szkolnej z zaangażowaniem uczniów klas młodszych powstał Kodeks Ekologa. Uczniowie klas szóstych stworzyli Drzewko Szczęścia Ziemi. Klasa III wykonała zaś kolorowe plakaty z ekologicznymi hasłami. Wszystkie te działania zostały zaprezentowane obok sali 202, gdzie zawisła gazetka z okazji Dnia Ziemi.

          • Wycieczka klas 6 do Planetarium - Lab.P.

          • Dlaczego gwiazdy spacerują po niebie? Kiedy Słońce wschodzi dokładnie w miejscu geograficznego wschodu?  Jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba?

            Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poznali uczniowie klas 6, którzy wybrali się na wycieczkę do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Młodzież uczestniczyła w dwulekcyjnych zajęciach pod sferycznym niebem planetarium. Uczniowie zobaczyli wiele zjawisk, na obserwację których musieliby poświęcić wiele dni i nocy.

            Wśród omawianych treści znalazły się m.in. orientacja na sferze niebieskiej – kierunki świata; gwiazdy i gwiazdozbiory oraz modele (geocentryczny i heliocentryczny) budowy świata.

            Uczniowie dodatkowo bliżej poznali postać wybitnego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika, który został ustanowiony przez Sejm RP Patronem Roku 2023.

          • Drugie życie ubrań - Ocalimy Świat. Lab.P

          • W ramach realizacji programu "Ocalimy Świat - Cała Polska czyta dzieciom" na lekcjach w klasach 6 uczniowie czytali opowiadanie pt. Żółte spodnie autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Rozmawiali na temat hejtu, stereotypów i postaw ludzi w kontekście współczesnych problemów ekologicznych, m.in. nadprodukcji ubrań.

            Następnie wykonali własny pro-ekologiczny projekt koszulek, nawiązujących do przeczytanego opowiadania.

          • Udział w konkursie "Być jak księżna Daisy" - Rok Daisy - Lab.P.

          • 25.04.2023 r. uczniowie naszej szkoły z klas VII, VIIIa reprezentowali ZSP w Rudziczce w Powiatowym Konkursie Historycznym dotyczącym Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless, znanej jako Daisy. Kornel Musur, Marcelina Szostek, Weronika Brzoska sprawdzili swoją wiedzę o działalności społecznej i charytatywnej pszczyńskiej księżnej, ale również mieli niepowtarzalną okazję, żeby zwiedzić pszczyński ratusz. Zastępca Burmistrza Pszczyny, p. Magdalena Czarnecka oprowadziła uczestników konkursu po Sali Sesyjnej, Sali Ślubów oraz Wydziale Spraw Obywatelskich.

          • I klasa drukuje w 3D

          • Nowa galeria I klasa drukuje w 3D została dodana do albumu fotograficznego

            Klasa I poznawała morskie głębiny. Wielkie emocje towarzyszyły nam przy drukowaniu ośmiornicy. Obserwowaliśmy poszczególne etapy jej powstawania.

          • Wycieczka do Warszawy

          • Nowa galeria Wycieczka do Warszawy została dodana do albumu fotograficznego

            Warszawa piastująca od ponad czterech stuleci godność stolicy - jest największym miastem w Polsce, centrum wydarzeń gospodarczych, politycznych i kulturalnych. Symbolem miasta jest widniejąca w jej herbie Syrenka. Warszawa to tętniąca życiem metropolia i jednocześnie miasto o niepowtarzalnej historii. 19 kwietnia uczniowie kl. 7a, 8a i 8b wybrali się na trzydniową wycieczkę do stolicy Polski. Podczas podboju Warszawy uczniowie odwiedzili: Stadion Narodowy, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski, Cmentarz Powązkowski, Park Łazienkowski, a także podczas spaceru z przewodnikiem mieli okazję zobaczyć Pomnik Małego Powstańca, Barbakan, który został wzniesiony na przejściu ze Starego do Nowego Miasta, Rynek Starego Miasta będący niegdyś głównym placem Warszawy, Warszawską Syrenkę – niezaprzeczalny symbol Warszawy; Katedrę św. Jana Chrzciciela, Kościół Świętego Krzyża, gdzie pochowane jest serce Fryderyka Chopina. Uczniowie przeszli również częścią Traktu Królewskiego, zobaczyli Krakowskie Przedmieście – jedną z najbardziej znanych i reprezentacyjnych ulic historycznej części Warszawy, stanęli przed Pałacem Prezydenckim oraz Grobem Nieznanego Żołnierza. Uczniowie nie mogli narzekać na nudę, ponieważ wieczorem również czekały na nich niespodzianki! Pierwszego dnia spacerowali Bulwarami nad Wisłą, podziwiając miasto po zachodzie słońca, z kolei drugiego dnia mieli okazję przejechać się jedynym w Polsce metrem i odwiedzili najpopularniejszą galerię handlową w Polsce - Złote Tarasy.

          • Smaki orientu - Lab. P.

          • Trzeci tydzień kwietnia upłynął uczniom klas 6 na zgłębianiu tajemnic Afryki, opisanych w przygodowej powieści Henryka Sienkiewicza ,,W Pustyni i w Puszczy”. Uczniowie wykonywali interaktywne zadania oraz przygotowywali latawce, nawiązujące do tych wysyłanych przez Stasia i Nel. Ponadto wcielali się w Stasia i Nel podróżujących z Port-Saidu do Mombasy oraz poznawali… smak daktyli, którymi główna bohaterka karmiła słonia :)

          • Misja: Budżet - Lab.P.

          • Uczniowie klasy 6a w kwietniu brali udział w zajęciach w  ramach programu edukacyjnego, organizowanego przez Ministerstwo Finansów i objętego patronatem Ministera Edukacji i Nauki ,,Finansoaktywni”. Hasło tegorocznej edycji programu brzmiało Misja: Budżet. Plan do działania!

            Uczniowie zapoznawali się z pojęciem budżetu – od rodzinnego do budżetu państwa oraz dowiedzieli się, w jaki sposób mogą uczestniczyć w planowaniu wydatków poprzez budżet obywatelski.

            Zajęcia zakończyła praca w grupach, podczas której uczniowie reprezentujący poszczególne ministerstwa, wspólnie ustalali budżet całego państwa :)

          • Szkolny konkurs plastyczny: "Kapelusz Pani wiosny"

          • W konkursie wzięło udział 12 dzieci. Wybór był bardzo trudny, ponieważ wszystkie kapelusze były przepiękne.

            Najwięcej głosów otrzymała Agata Pawlas z klasy I i zajęła pierwsze miejsce (kapelusz nr 1).

            Drugie miejsce zajął Bartosz Sputek z klasy III (kapelusz nr 4).

            Trzecie miejsce zajęła Natalia Tomalka z klasy IV (kapelusz nr 9).

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

             

            Zdjęcia zostały wykonane aparatem z #laboratoriumprzyszłości. 

          • Szkolny konkurs recytatorski

          • Nowa galeria Szkolny konkurs recytatorski została dodana do albumu fotograficznego

            17.04.2023 r. klasy I-III przygotowały konkurs recytatorski, w którym wystąpiło 9 najlepiej recytujących uczniów każdej klasy. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali po 2 wiersze. Komisja wyłoniła najlepszych recytujących. Byli nimi: Agata Pawlas (klasa I)-zdobyła pierwsze miejsce, Agata Kwaśny (klasa III) drugie miejsce, Szymon Skrzypczyk (klasa III) trzecie miejsce. Gratulujemy! Uczniowie ci będą reprezentować naszą szkołę na szczeblu gminnym. Zdjęcia z konkursu wykonano aparatem w ramach #Laboratoria Przyszłości.

          • Tu Czytamy warsztaty literackie - Lab.P

          • 17.04 w naszej szkole miały miejsce warsztaty literackie dla uczniów klasy I-III oraz zerówki. Warsztaty dotyczyły dwóch różnych książek: "Piaskowego Wilka” (klasa I, zerówka) i cyklu książek „Biuro detektywistyczne Lasego i Mai”.

            W ramach godzinnych warsztatów z młodszymi klasami zaprezentowano pokaz multimedialny połączony z interaktywnym czytaniem fragmentów książki. Lekturze towarzyszyła rozmowa o emocjach.

            w klasach starszych głośnej lekturze towarzyszyło rozwiązywanie detektywistycznych zagadek.

            Dziękujemy p. Agnieszce Blazy za wspaniałą przygodę ze światem literatury!

             

          • Międzyszkolny Konkurs: Dzień dla św. Jana Pawła II w Pawłowicach

          • LAB. PRZYYSZŁOŚCI

            4 kwietnia 2023r w Szkole Podstawowej w Pawłowicach im. Jana Pawła II odbył się konkurs wokalno- instrumentalny , poetycki i wiedzowy poświęcony twórczości Jana Pawła II.  Nasi wokaliści zajęli I miejsce prezentując utwór. pt: Nie zastąpi ciebie nikt. Miejsce II - w zakresie wiedzy zajęła Weronika Brzoska , a miejsce III w dziedzinie poezji zajęła Julia Prządka pięknie recytując wiersz o Janie Pawłe II.  Życzymy dalszych sukcesów. 

          • Szkolny Rajd Rowerowy

          • Szkolny Rajd Rowerowy dla św. Jana Pawła II

            W sobotę 1.04.2023r. aby uczcić rocznice śmierci wielkiego Polaka i świetego Jana Pawła II. Przejechaliśmy ok. 30 km. Zwiedziliśmy ciekawe miejsca związane z JP II i nietylko. Było bardzo wesoło i przyjemnie. 

          • XXI KONKURS WIEDZY O JANIE PAWLE II I BENEDYKCIE XVI

          • Dnia 13.04.2023r. p. Małgorzata Kania zorganizowała i przeprowadziła Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II i Benedykcie XVI. Konkurs odbył się na terenie Remizo-Świetlicy przy OSP w Rudziczce. W konkursie wzięło udział 11 szkół.  Pracowali oni w 3-osobowych grupach. Naszym reprezentantom udało się zająć 4 miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Całe wydarzenie zostało uwiecznione przez aparat zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości

             

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce
      • szkoła tel/fax/ 32 2124013 przedszkole tel. 32 2124445
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce ul. Woszczycka 20 43-267 Rudziczka Poland
      • Identyfikator ePUAP: zsprudz1
      • Dyrektor ZSP Rudziczka Jacek Indeka
      • Wicedyrektor ZSP Rudziczka Anna Matyjaszczyk
      • godziny pracy sekretariatu: 7.00 - 15.00
      • w okresie wakacyjnym sekretariat przyjmuje petentów w godzinach: 8.00 - 13.00 lub w godzinach 7.00 - 15.00 po wcześniejszym telefonicznym umówieniu
      • Marcin Gruszka
      • 785 465 194
    • Logowanie