22 listopad uczniowie klas V - VIII uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Panem Krzysztofem Piersą zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Suszcu. Autor opowiadał o swoim życiu, pasjach, pracy autorskiej i o tym jak spełniać swoje marzenia. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak radzić sobie z hejtem, przezwyciężając uzależnienie od komputera oraz zarządzać swoim wolnym czasem. Duże poczucie humoru gościa oraz język młodzieżowy sprawiły, że młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu.
Krzysztof Piersa, autor poradnika „Komputerowy Ćpun” oraz „Trener Marzeń”, jako pierwszy z graczy postanowił rozmawiać z młodzieżą na temat uzależnienia od gier komputerowych. Na spotkaniu tłumaczył jak niezwykła i jednocześnie niebezpieczna potrafi być cyfrowa rozrywka. Obecnie młodzi ludzie przy komputerach i smartfonach spędzają znaczne ilości czasu. Niektórzy zbyt dużo. Grozi to podobnym uzależnieniem, co palenie tytoniu, bądź picie alkoholu. Jak takie uzależnienie rozpoznać? Co sprawia, że młody człowiek wpada w sidła cyberprzestrzeni i jak się z nich wyplątać?
Nasz gość z ogromną precyzją namalował obraz nałogowego gracza komputerowego. Okazuje się, że w tzw. realu ludzie ci bardzo łatwo dają się zidentyfikować. Poznać ich można choćby po tym, że są aspołeczni i marnotrawią czas. Gracze znajdują dziesiątki, jeśli nie setki wymówek, aby kilka godzin dłużej posiedzieć przy swojej ulubionej grze. Okłamują siebie i otoczenie, że gry uczą ich języków obcych, historii, czy choćby strategicznego myślenia. Druga strona, czyli rodzice, widzą to zgoła inaczej. Ich zdaniem gry uczą jedynie przemocy i wzbudzają agresję. Autor uważa, że gier komputerowych nie należy jednoznacznie identyfikować z nadmierną agresją, czy zdobyciem encyklopedycznej wiedzy, w którejś z naukowych dziedzin. Prawda zawsze będzie leżeć w środku. Jeśli zaakceptujemy fakt, że gry komputerowe to przede wszystkim rozrywka to stajemy już na dobrej drodze, do wyjścia z nałogu, bo rozrywkę można przecież umiejętnie dozować, jeżeli nie samemu, to z pomocą fachowców.
Pan Krzysztof zwrócił uwagę na to, że mając kontakt telefonem, czy komputerem w dobie Internetu należy przede wszystkim pamiętać, że Internet ma dwie podstawowe właściwości: nie zapomina i nie wybacza. Tylko od nas zależy jak zapiszemy się w cyfrowym świecie Internetu, jak będziemy postrzegani przez innych i jak to wpłynie na nasze prawdziwe życie. Dlatego należy kontrolować swoje poczynania w cyberprzestrzeni.
Autor uświadomił nam, że młodzi ludzie mają coraz większy problem z wyznaczaniem i realizacją życiowych postanowień. Z powodu braku wiedzy i pomocy, młodzież zostawia marzenia pozostające na wyciągnięcie ręki. Gość w prosty sposób uczył nas w jaki sposób nazwać, zaplanować i zrealizować życiowe cele, zwłaszcza te z kategorii „niemożliwe”. Jak określić i przezwyciężyć przeciwności losu, jak planować dzień i dążyć do celu.
Nasz gość z nałogowego gracza stał się dziennikarzem telewizyjnym i internetowym. Jest operatorem kamery i drona, wielkim pasjonatem modelarstwa, a przede wszystkim spełnił swoje największe marzenie. Został pisarzem i jak nikt inny rozumie świat gier i samych graczy. Realizuje się również jako Youtuber. Prowadzi kanał recenzujący gry komputerowe, filmy i książki fantastyczne.
Podczas spotkania była okazja do zakupu książek autora i możliwość otrzymania dedykacji.
Dziękujemy za spotkanie i otwarcie oczu na wiele spraw.