• PIERWSZAKI Z KOSMOSU- LAB.P

          • W tym tygodniu rozpoczęliśmy omawianie lektury "Pierwszaki z kosmosu"- Rafał Witek.

            W jej ramach uczniowie przy pomocy Gogli VR mogli obejrzeć planety, wnętrze stacji kosmicznej czy łaziki oraz symulację czarnej dziury. Uczniowie klasy 1a byli zachwyceni obrazami i filmami w takiej wirtualnej rzeczywistości. Zaciekawieni byli również wydrukiem rakiety z drukarki 3D. Oprócz tego w ramach analizy i interpretacji uczniowie po przeczytaniu książki opowiadali jej rozdziały i wykonywali przygotowane karty pracy z edukacji matematycznej, polonistycznej i przyrodniczej m.in.: kodowane działaniami tematyczne kolorowanki, utrwalanie samogłosek i spółgłosek w nazwach związanych z kosmosem, czy łączenie ilustracji z elementami układu słonecznego. Pierwszoklasiści pisali również, dlaczego podobała im się lektura, ponieważ każdy, bez wyjątku, był nią zachwycony.  Na koniec uczniowie lepili z plasteliny swoje ufoludki na wzór głównych bohaterów lektury- Titi i Toto. 

          • Maraton sudoku - Lab.P

          • Przed feriami w naszej szkole odbył się maraton sudoku, równolegle w kilku klasach. W matematycznym wyścigu logicznego myślenia wzięło udział 39 uczniów, z klas 1-8. Rozwiązano 177 łamigłówek sudoku, co zajęło uczniom około 3540 minut czyli 59 godzin.

            Gratulujemy wysokiego wyniku!

            Zapraszam do udział za rok.

            Inicjatorka maratonu:

            Katarzyna Kine-Głąb.

          • Podsumowanie realizacji przedsięwzięcia pn. "Muzyka łagodzi obyczaje-wyposażenie pracowni muzycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudziczce"

          • 25 stycznia w naszej szkole została zakończona realizacja przedsięwzięcia pn. "Muzyka łagodzi obyczaje-wyposażenie pracowni muzycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudziczce" finansowanego przez Fundację JSW.

            W ramach przedsięwzięcia zakupiono wyposażenie pracowni muzycznej.

            Nasza pracownia muzyczna została wyposażona w stoliki, krzesła i biurka oraz regały, szafy.



            Pojawił się duży monitor interaktywny wraz z laptopem i oprogramowaniem, który wzbgaci zajęcia muzyczno-plastyczne uczniów.Pracownia została wyposażona w przenośne nagłośnienie wraz z mikrofonami.

            Zakupiliśmy wiele materiałów dydaktycznych, które są wykorzystywane podczas lekcji. Nasza pracownia wzbogaciła się o dużą planszę przedstawiającą profesjonalną orkiestrę symfoniczną oraz instrumenty muzyczne i zespoły kameralne, portrety znanych kompozytorów, magnetyczne paski z wartościami nut i pauz, magnetyczną pięciolinię.

             

            Jednak wyposażenie pracowni muzycznej to nie wszystko. W naszej szkole zostało zrealizowane wiele działań wpisanych w ideę przedsięwzięcia "Muzyka łagodzi obyczaje-wyposażenie pracowni muzycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudziczce".

            1. Organizowaliśmy cykliczne zajęcia terapeutyczne z zakresu muzykoterapii zarówno dla klas szkolnych podczas lekcji muzyki oraz zajeć przedszkolnych, a także w czasie zajęć rozwijających zainteresowania muzyczne dzieci.

            2. W szkole odbywały się cykliczne "Spotkania z muzyką", realizowana była innowacja pedagogiczna pt. "Muzykoterapia dla dzieci z niepełnosprawnością".

            3. Zorganizowaliśmy spotkanie -prelekcję dla Rodziców pt. "Wpływ muzyki na rozwój intelektualny dziecka".

            W ramach realizacji przedsięwzięcia przygotowaliśmy dla społeczności lokalnej programy artystyczne z okazji Dnia Edukacji Narodowej 13.10.2023r., Dnia Seniora 09.11.2023r., Święta Nepodległości 14.11.2023r., Dnia Górnika 04.12.2023r., Jasełka 10.12.2023r.; przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka 24.01.2024r. oraz Koncert Noworoczny 25.01.2024r.

          • Dzień POPCORNU - LP

          • W ramach inicjatywy Samorządu Uczniowskiego przed feriami uczciliśmy zakończenie I semestru. Ten dzień można zaliczyć do bardzo udanych i smacznych!

            Dziekujęmy serdecznie za pomoc w tym przedsięwzięciu paniom z Rady Rodziców :)

          • Zajęcia w ramach innowacji Anatomia Sztuki - LP

          • Przed feriami w klasach 7 w ramach innowacji pedagogicznej Anatomia Sztuki odbyły się bardzo interesująca lekcje, podczas których poznawaliśmy życie i twórczość słynnej meksykańskiej malarki Fridy Kahlo oraz omawialiśmy ważność profilaktyki chorób serca.

            Lekcję języka polskiego rozpoczęliśmy od przedstawienia życiorysu Fridy Kahlo, jednej z najbardziej znaczących postaci w historii sztuki. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o jej młodości, trudnościach zdrowotnych, które wpłynęły na jej życie oraz o jej niezwykłej determinacji w tworzeniu sztuki. Szczególnie poruszający był opis jej wypadku samochodowego i długotrwałych konsekwencji, które miały wpływ na jej zdrowie przez resztę życia.

            Następnie przeanalizowaliśmy jeden z najbardziej znanych obrazów Fridy Kahlo, zatytułowany "Dwie Fridy". Dyskutowaliśmy o symbolice obrazu, interpretując dwie postacie jako różne aspekty samej artystki - jedna reprezentująca jej stronę tradycyjną, druga zaś symbolizująca jej bardziej niezależną i nowoczesną naturę. Uczniowie mieli okazję wyrazić swoje własne interpretacje tego dzieła, co doprowadziło do ciekawej wymiany poglądów.

            W trakcie lekcji biologii mieliśmy także wyjątkową możliwość zrealizowania profilaktycznych działań związanych z chorobami serca. Uczniowie mieli zmierzone ciśnienie krwi, co było świetną okazją do podkreślenia znaczenia dbania o zdrowie serca i regularnych kontroli medycznych. Omawialiśmy czynniki ryzyka chorób serca, takie jak niezdrowa dieta czy brak aktywności fizycznej, oraz sposoby, w jakie można zmniejszyć to ryzyko poprzez zdrowe nawyki życiowe.

            Lekcje były nie tylko pouczające, ale także skutecznie integrowały wiedzę z różnych dziedzin. Poznanie historii Fridy Kahlo inspiruje do refleksji nad własnym życiem i wyzwaniami, z którymi się stykamy, podczas gdy rozmowy o profilaktyce chorób serca przypominają nam o znaczeniu dbania o zdrowie i podejmowania odpowiednich działań w celu utrzymania go w dobrej kondycji.

          • Koncert Noworoczny-Podsumowanie projektu "Muzyka łagodzi obyczaje"

          • 25 stycznia odbył się w naszej szkole Koncert Noworoczny, który był zwieńczeniem realizacji projektu dofinansowanego przez Fundację JSW.

            Uczniowie naszej szkoły prezentowali swoje talenty muzyczne i taneczne. Były występny zarówno indywidualne, jak i grupowe.

            Spotkanie rozpoczęło się od występu zespołu wokalnego "Rudziki" prowadzonego przez Panią Mariolę Zyzańską.

            Gwiazdą wieczoru był występ Piotra Karzełka muzyka, solisty zespołu Duo Performance. Ma na swoim koncie liczne udziały w festiwalach i koncertach w kraju i poza jego granicami.

             

          • Dzień Babci i Dziadka w ZSP Rudziczka

          • Uroczystość została zorganizowana jako jeden z elementów realizacji projektu Fundacji JSW.

            Popołudniu 24 stycznia gościliśmy w naszej szkole Babcie i Dziadków przedszkolaków, czyli najwspanialszą widownię pod słońcem. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków, którzy odgrywają znaczącą rolę w życiu każdego przedszkolaka. W zimowym występnie udział wzięły dzieci z wszystkich grup przedszkolnych. Przygotowując się do tego święta, dzieci miały okazję wykorzystać swoje talenty i pasje, które z dumą zaprezentowały – śpiew, taniec, grę na instrumentach, umiejętności aktorskie czy samo wystąpienie przed publicznością. Dopełnieniem uroczystości było wręczenie przez dzieci upominków oraz słodki poczęstunek.

            To był dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości! Serdecznie dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za przybycie oraz zaangażowanym rodzicom w przygotowanie poczęstunku dla gości.

             

          • Warsztaty języka migowego - współpraca ze Starostwem Powiatowym w Pszczynie. Lab.P

          • Starostwo Powiatowe w Pszczynie organizuje warsztaty, które mają pomóc wykształcić u dzieci i młodzieży postawy tolerancji oraz akceptacji wobec różnego rodzaju niepełnosprawności. Tym razem zajęcia odbyły się w naszej szkole. Podczas warsztatów rozmawiano z uczniami klas 7a, 7b i 4 na temat trudności, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Uczniowie poznali alfabet palcowy i podstawowe słowa w języku migowym. Uczyli się liczb, kolorów, nazw zwierząt czy zwrotów grzecznościowych. Dziękujemy p. Renacie Sośnie za przeprowadzenie ciekawych i inspirujących warsztatów!

          • Witajcie w Śródziemiu - Lab.P

          • W minionym tygodniu na lekcjach języka polskiego w klasie 6 pracowaliśmy metodą projektu, która połączyła literaturę, kreatywność i współpracę uczniów. W ramach tej lekcji, uczniowie zostali zaproszeni do wcielenia się w świat śródziemia stworzony przez J.R.R. Tolkiena. Każdy uczeń miał za zadanie przebrać się w kostium zainspirowany jednym z plemion zamieszkujących tę fantastyczną krainę.

            Podczas zajęć, uczniowie nie tylko prezentowali swoje unikatowe stroje, ale również pracowali nad opisami poszczególnych plemion. Zadanie polegało na dokładnym opisaniu charakterystycznych cech, zwyczajów, historii i codziennego życia wybranej społeczności ze śródziemia. Uczniowie korzystali z wyobraźni, rozwijając umiejętność opowiadania oraz precyzyjnego używania języka.

            Podczas prezentacji opisów, klasa miała okazję poznać różnorodność świata stworzonego przez Tolkiena i zobaczyć, jak różne plemiona funkcjonują w tej fantastycznej rzeczywistości. Lekcja nie tylko rozbudziła zainteresowanie literaturą fantasy, ale także umożliwiła uczniom wyrażenie siebie poprzez twórczą interpretację treści lektury. To doświadczenie nie tylko wprowadziło uczniów w fascynujący świat Hobbita, ale również rozwijało ich zdolności literackie i artystyczne.

          • Wulkan, pióro i wachlarz - współpraca z Biblioteką Pedagiczną w Pszczynie. Lab.P

          • jPoczątkiem stycznia w progach naszej szkoły gościła p. Lucyna Jabłeka - bibliotekarka pracująca w Bibliotece Pedagogicznej w Pszczynie (filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach). P. Lucyna za pomocą teatrzyku kamishibai przedstawiła historię Wulkan, pióro i wachlarz - czyli ppowieść o Helenie Janinie Pajzderskiej – podróżniczce i pisarce z XIX w. W trakcie dyskusji z uczniami poruszaliśmy m.in. tematykę równouprawnienia kobiet i traktowania osób ciemnoskórych przez Europejczyków. Bardzo dziękujemy za przeprowadzenie tych ciekawych spotkań :)

          • Spotkania z muzyką i muzykoterapia - realizacja projektu JSW

          • Po przerwie świątecznej odbyły się kolejne zajęcia z muzykoterapii. Aktywnie słuchaliśmy muzyki i układaliśmy akompaniament.

            Zajęcia są wpisują się w realizowany przez naszą szkołę projekt Fundacji JSW "Muzyka łagodzi obyczaje-wyposażenie pracowni muzycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudziczce".

          • Wycieczka klasy II do kina

          • Nowa galeria Wycieczka klasy II do kina została dodana do albumu fotograficznego

            Klasa druga wybrała się bezpłatną komunikacją miejską do kina "Helios" na prelekcję multimedialną o zwierzętach oraz film "O psie, który jeździł koleją". W planie mieliśmy również lody :))

          • Przedstawienie jasełkowe - Lab.P

          • CZY  OTWORZYSZ SWE SERCE NA BOGA

            Dnia 22 grudnia 2023r w naszej szkole jak co roku odbyła WIGILIA dla wszystkich pracowników Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej. Przy współnym stole zebrali się wszyscy pracownicy  obecni w tym dniu w szkole oraz nasi uczniowie i przedszkolacy. Spotkanie rozpoczęliśmy współną modlitwą następnie pan dyrektor  odczytał fragment z Ewangelii Łukasza, złożył życzenia na czas Bożego Narodzenia i  podzieliliśmy się opłatkiem przebaczając sobie urazy. Jak to jest już tradycją w tym dniu wystawiliśmy jasełka przygotowane przez naszych uczniów pod hasłem: "Czy otworzysz swe serce na Boga". Przedstawienie to przygotowały p. M. Kania przy współpracy  p. M. Zyzańska , p. A. Smołka, p. T. Smusz oraz p. J. Indeki. Po przedstwieniu wszyscy razem kolędowaliśmy. Spotkanie zakończyło się w miłej i przyjaznej atmosferze. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego by tak mogło być. 

          • Wyniki Konkursu na najpiękniejszy list do Świętego Mikołaja

          • W grudniu w naszej bibliotece odbywał się przeznaczony dla uczniów klas 1-3 do wzięcia udziału w konkurs „Napisz list do Świętego Mikołaja”. Zadaniem uczestników było narysowane/napisanie listu do Świętego Mikołaja. Każdy uczestnik mógł przygotować tylko jedną pracę.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce - Agata P. z kl. II

            II miejsce - Ola T z kl. IIIa

            III miejsce - Julia K. z kl. II

            Wyróżnienie - Lena Ś. z kl. Ib

            Zwycięzcom gratulujemy :)

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce
      • szkoła tel/fax/ 32 2124013 przedszkole tel. 32 2124445
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce ul. Woszczycka 20 43-267 Rudziczka Poland
      • Identyfikator ePUAP: zsprudz1
      • Dyrektor ZSP Rudziczka Jacek Indeka
      • Wicedyrektor ZSP Rudziczka Anna Matyjaszczyk
      • godziny pracy sekretariatu: 7.00 - 15.00
      • w okresie wakacyjnym sekretariat przyjmuje petentów w godzinach: 8.00 - 13.00 lub w godzinach 7.00 - 15.00 po wcześniejszym telefonicznym umówieniu
      • Marcin Gruszka
      • 785 465 194
    • Logowanie