• "Mythical creatures" #Laboratoria przyszłości

          • W czasie zajęć z języka angielskiego, ćwicząc czas przeszły prosty Past Simple, uczniowie klasy 5 poznali wiele stworzeń mitycznych. Po utrwaleniu form gramatycznych, mieli okazję stworzyć opisy wymyślonych przez siebie postaci. Z pewnością nie można odmówić im wyobraźni...

          • Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości - Lab.P

          • Akademię przygotowali  uczniowie klasy 7b i 8 wraz z P. Anną Krent, nad oprawą muzyczną czuwała P. Mariola Zyzańska.

             

            Zespół wokalny "Rudziki" zaprezentował specjalnie przygotowane na tę okoliczność piosenki.  

             

            Realizacja uroczystości jest jednym z etapów realizowanego przez naszą szkołę projektu "Muzyka łagodzi obyczaje" dofinansowanwgo przez Fundację JSW.

          • Wizyta w Muzeum Miejskim w Żorach

          • Jaka może być korzyść z koszuli utkanej z pokrzyw, a jakie zalety posiada ta zrobiona z kory drzewa albo jelita foki? Kiedy ciało wymaga ochrony przed chłodem, pomysłowość ludzka nie zna granic. W czwartek 9 listopada uczniowie klasy III pojechali do Muzeum Miejskiego w Żorach, gdzie wzięli udział w warsztatach związanych z historią tkanin, tkactwa, ubrań. Podziwiali ubiory z różnych stron świata zgromadzone w muzeum, a potem sami próbowali tkać na małych krosnach. Korzystając z okazji klasa III zwiedziła również nowoczesną Bibliotekę Miejską, gdzie dzieci uczyły się, jak korzystając z nowoczesnych technologii, szybko i samodzielnie wypożyczyć lub zwrócić książki.

            Więcej zdjęć w galerii.

          • Aktywności na lekcjach biologii #LaboratoriaPrzyszlosci

          • W minionym tygodniu klasa 7b i 7a wykonały wraz z nauczycielem biologii model układu pokarmowego, przez który wspólnie przeprowadziliśmy etapy trawienia banana i kakaowych herbatników. Radości i śmiechu nie było co miara! Każdy mógł „poczuć się” jak jeden z odcinków układu pokarmowego bądź enzym trawiący. Było to ciekawe podsumowanie działu. 

            Uczniowie klasy 5 przy okazji omawiania tematu „Komórka zwierzęca” tworzyli własne komórki zwierzęce 3D przy pomocy połówek styropianowych kul i plasteliny. Niezwykle smakowite okazały się komórki przygotowane z galaretki, owoców i żelek samokowych! Ważne informacje na temat ww. komórki zostały utrwalone przy pomocy wykonanych modeli.

            W klasie 6 również nie mało się dzieje. Po omówieniu tematu „Parzydełkowce” uczniowie wykonali modele meduz z wykorzystaniem własnych pomysłów i różnych materiałów. Powstały niezwykłe modele morskich stworzeń, dzięki czemu uczniowie lepiej zapamiętali ich budowę i najważniejsze informacje na ich temat.

          • Mała książka - wielki człowiek - kampania czytelnicza

          • Miło nam poinformować, że w październiku uczniowie klas 1 wzięli udział w kampanii „Mała książka – wielki człowiek” zorganizowanej przez Instytut Książki we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

            W ramach kampanii uczniowie otrzymali pakiety czytelnicze: książkę „Wnuczka antykwariusza" oraz broszurę dla rodziców, zachęcającą do głośnego czytania dzieciom w każdym wieku.

            Więcej informacji o kampanii „Mała książka – wielki człowiek” można znaleźć na stronie http://wielki-czlowiek.pl/

          • Światowy Dzień Jeża

          • Jeże to największe ssaki owadożerne w Polsce. Są one niezwykle pożyteczne, zwłaszcza w ogrodach. Jesień to czas, kiedy jeże szykują się do zimnowego snu, dlatego też można im pomóc tworząc kryjówki.
            Dzisiaj, tj. 10 listopada, uczniowie kl. 1a uczcili Światowy Dzień Jeża.
            Z tej okazji zapoznali się z ciekawostkami na temat wspomnianego zwierzęcia, obejrzeli film edukacyjny i wykonali pracę plastyczną- śpiącego w liściach jeża. Najciekawszą częścią zajęć jednak okazało się korzystanie z Gogli VR, kiedy to uczniowie mogli z bliska obserwować jesienny krajobraz, tak charakterystyczny dla jeża. 

          • Dzień Zdrowego Śniadania i uśmiechnięte kanapki :) #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.  Doskonale o tym wiedzą uczniowie naszej szkoły :)

            W ramach obchodów tego nietypowego święta 8.11.2023 r. Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekunek zorganizował kiermasz zdrowego śniadania, podczas którego uczniowie oraz nauczyciele mogli zakupić zdrowe i pożywne i uśmiechnięte kanapki oraz degutować różne warzywa :)

          • Dzień pełen witamin

          • Uczniowie klasy III wiedzą doskonale jak zadbać o zdrowie jesienią. W ramach Dnia Zdrowego Śniadania w tym roku przygotowaliśmy pyszny i zdrowy sok marchewkowo-jabłkowy oraz koktaj z bananów, kiwi oraz jogurtu naturalnego. Sok oraz koktajl zostały przygotowane bez dodatku cukru, na bazie samych owoców i marchewki.  Zaangażowanie w pracę, puste kubeczki po soku oraz uśmiech dzieci bezcenne!

            ​​​​​​​Więcej zdjęć w galerii.

          • Różowa skrzyneczka - wsparcie w dorastaniu #LaboratoriaPrzyszlosci

          • W tym tygodniu w toalecie dla dziewczyn w naszej szkole pojawiła się niewielka różowa skrzyneczka, w której znajdują się bezpłatne tampony i podpaski. To nowa inicjatywa realizowana przez Fundację Różowa Skrzyneczka, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do środków higienicznych.

            W dniu dzisiejszym zorganizowane zostało spotkanie dla dziewcząt z opiekunkami Samorządu Uczniowskiego - p. Anetą Merkel i Aleksandrą Sobańską. Podczas spotkania nauczycielki opowiedziały o założeniach projektu.

            Przekaz był bardzo prosty: nie jesteście same, wspieramy Was!

            Jest to piękna lekcja solidarności oraz wsparcia, tak bardzo potrzebnego w wieku dorastania.

          • ,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie" - czytamy „Dziady”

          •      W tym szczególnym listopadowym dla polskiej tradycji i kultury czasie, tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, uczniowie klas VII przystąpili do czytania II części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

                 Wspólne, głośne czytanie tego ponadczasowego dramatu zostało wzbogacone o elementy teatralnej inscenizacji. Kreatywni uczniowie zadbali o odpowiednie stroje i charakteryzację, a sala lekcyjna nabrała klimatu cmentarnej kaplicy.

                  Zaangażowanie siódmoklasistów w realizację tego przedsięwzięcia oraz ich emocjonalny stosunek do odgrywanych ról najlepiej świadczą o tym, że taka niekonwencjonalna forma zapoznania z tekstem okazała się dla nich atrakcyjna, a II część „Dziadów” stała się czymś więcej niż tylko szkolną lekturą :)

          • Zajęcia w ramach innowacji Anatomia sztuki - #LaboratoriaPrzyszlosci

          • W październiku uczniowie klas 7 brali udział w interdyscyplinarnym bloku zajęć poświęconym jednemu z najsłynniejszych szkiców na świecie - Człowiekowi wirtuwiańskiemu, autorstwa Leonarda da Vinci. Na zajęciach z języka polskiego omówiliśmy symbolikę tego renesansowego dzieła, historię jego powstania oraz obejrzeliśmy współczesne obrazy nawiązujące do słynnego szkicu. Na zajęciach z biologii opracowywaliśmy kartę pracy, przedstawiającą model człowieka wirtuwiańskiego i jego mięśnie. Na koniec tworzyliśmy własne symetryczne okręgi w plenerze :)

          • Konkurs przyrodniczy

          • Dzisiaj o godz. 8:00 odbył się szkolny konkurs przyrodniczy. Pod przewodnictwem p. Merkel i p. Cierpioł uczniowie wzięli udział w teście dotyczącym znajomości zagadnień ekologicznych, pominków przyrody, tajemnic życia flory i fauny, ochrony przyrody, ukształtowania terenu, itp.
            Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego dopisała wysoka frekwencja. Sam test składał się z 26 pytań wielokrotnego wyboru. Uczniowie podeszli do testu przygotowani i bardzo zmotywowani, by zostać zwyciężcą i jednocześnie największych miłośnikiem przyrody w ZSP Rudziczka.
            Już wkrótce zostaną ogłoszone wyniki.
            Dziękujemy wszystkim uczniom za udział!

          • Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej - wyjście do kina kl. 7a

          • W ubiegłym tygodnie uczniowie z klasy 7a wzięli udział w pierwszych już zajęciach filmowych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Obejrzeliśmy film pt. Żałuję, który był kolejną propozycją z cyklu Od czytania do oglądania - egzamin ósmoklasisty. W trakcie prelekcji, a także podczas panelu dyskusyjnego, zorganizowanego tuż po seansie, uczniowie mogli wspólnie zastanowić się i omówić problem przemocy rówieśniczej, konfromizmu oraz bierności.

          • Październikowe aktywności na zajęciach języka polskiego w klasie 6 - Lab.P

          • Na październikowych zajęciach języka polskiego w klasie 6 uczniowie poznawali gatunki literackie występujące w Biblii. Podczas poznawania Księgi nad księgami czytali teksty przypowieści, takich jak Przypowieść o miłosiernym samarytaninie, Przypowieść o talentach, Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych. Wspólnie udało im się wykonać inscenizację kilku biblijnych tekstów.

            Od tego tygodnia młodzież wkroczyła do świata gramatyki i przy pomocy googli VR utrwalała wiadomości od odmiennych częściach mowy :)

          • Dni kariery -spotkanie z dyrygentami chóru; "Spotkanie z muzyką" Fundacja JSW, LAB.P

          •  

            Klasa II i III poznały pracę muzyków- dyrygentów chóru Canticum Novum. Dowiedzieliśmy się co to kamerton, accapella, jakie są rodzaje chórów, zagraliśmy na instrumentach perkusyjnych i poznaliśmy wiele innych ciekawostek, jak pracuje chór.

             

            Realizacja zajęć- cyklicznych "Spotkań z muzyką" jest jednym z etapów realizowanego przez naszą szkołę projektu "Muzyka łagodzi obyczaje" dofinansowanwgo przez Fundację JSW.

          • Przytul się do drzewa

          • Ogólnopolska kampania PRZYTUL się do DRZEWA ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. #straznicylasow , @straznicylasow

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce
      • szkoła tel/fax/ 32 2124013 przedszkole tel. 32 2124445
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce ul. Woszczycka 20 43-267 Rudziczka Poland
      • Identyfikator ePUAP: zsprudz1
      • Dyrektor ZSP Rudziczka Jacek Indeka
      • Wicedyrektor ZSP Rudziczka Anna Matyjaszczyk
      • godziny pracy sekretariatu: 7.00 - 15.00
      • w okresie wakacyjnym sekretariat przyjmuje petentów w godzinach: 8.00 - 13.00 lub w godzinach 7.00 - 15.00 po wcześniejszym telefonicznym umówieniu
      • Marcin Gruszka
      • 785 465 194
    • Logowanie